STRES ve STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ

Adsız

STRES ve STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ

İnsan organizması gün içerisinde sürekli iç ve dış etkenlerle etkileşim halindedir. Her an aldığı uyaranlar belli bir sınırı geçtikten sonra organizmanın uyumunu bozar. Bu da organizmanın yapısını ve işlevini bozar. Bozulan yapıyı onarmak için, organizma uyum, denge, düzen arayışına girer. Buna stres denir. Yeni ortamlar, yeni insanlar… Sıkıntı yaratan olaylar karşısında bir tepki sürecidir. Fizyolojik bir durumdur. Savaş veya kaç yanıtıdır. Bedensel ve psikolojik tepkiler zinciridir. Vücudumuzun olaylara tepki verme biçimidir. Stresi 2’ye ayırabiliriz.

-  Olumlu stres: İnsanların ulaşmak istedikleri amaçlarla ilgilidir. Örneğin, üniversite okumak isteyen öğrencilerin, üniversiteye hazırlanmaları sürecinde yaşadıkları stres. Evlenmek isteyen bireylerin, evlilik aşamasında yaşadıkları stres gibi örnekler verebiliriz. Olumlu stres insanı harekete geçirici bir etki yapar, bu sebeple istendik bir duygudur.

-  Olumsuz stres: İnsanların kaçınmak istedikleri durumlarla ilgilidir.

Strese yanıt vermenin iki temel yolu vardır:

- Savaş veya kaç yanıtı: Saldırıya maruz kaldığınızda faydalıdır, ancak elinizden gelenin en iyisini yapmak istemediğiniz zaman değil (baskı altında boğulma olasılığınız artar).

-  Meydan okuma yanıtı: Bir durum tarafından tehdit edildiğinizde, savaş veya kaç yanıtından fiziksel olarak farklı bir tepkidir. Savaş veya kaç yanıtında olduğu gibi, beyniniz size daha fazla kan akışı sağlarken daha akıllısınızdır çünkü tüm duyularınız mevcut tüm bilgilere açık olarak bulunduğunuz ortama daha fazla dikkat eder.

Bir tehditten bir meydan okuma yanıtına geçmek için Faller, stres yanıtımızı bir kaynak olarak görmemizi önerir. Örneğin, stresli olduğunuz zaman kendinize şunu söylemeyi düşünün: “Tamam, stresli hissediyorum ve bu iyi bir şey- bu stres daha iyi bir iş yapmama yardımcı olacak.” Araştırmalar, insanların strese bakış açılarını olumlu yönde değiştirmelerinin, hem fiziksel stres yanıtlarını değiştirdiklerini hem de sınava girme, konuşma yapma gibi birçok farklı durumda daha iyi performans göstermelerine yardımcı olduğunu göstermiştir.

KİŞİSEL STRES YÖNETİMİ

Doktorunuz yasaklamadıysa haftada 2-3 gün egzersiz yapın.

Gevşeme tekniklerini öğrenin.

Düzenli ve sağlıklı beslenin. Kafeini günlük miktarı aşmayacak şekilde (2-3 bardak çay, 1 türk kahvesi- 2 bardak çay) tüketmeye özen gösterir. Fazla kafein vücudun dengesini bozarak bedeninizi strese sokar.

Zamanınızı yönetmeye çalışın. Taşıyamayacağınızı, yetiştiremeyeceğinizi, yapamayacağınızı düşündüğünüz, fazla olabilecek işleri üstünüze almayın.

Şükretmeyi ve dua etmeyi unutmayın.

Eğlenmeye ve gülmeye çalışın. Ailenizle olursa x2 etki diyebiliriz

Kendinize inanın, kendinizi olumlu ve olumsuz özelliklerinizle kabul edin.

Affedici olun. Bu sizin tükenmenizi engelleyecektir. Hoşgörülü olun.

Yeterli miktarda uyumaya özen gösterin. Vücut dinlenmediğinde stres belirtileri gösterir.

EYLEM KARABAĞ

 

https://www.yasantipsikoloji.com/kisisel-gelisim/stres-arkadas-mi-dusman-mi

https://www.timucinatasenses.com/post/stres-belirtileri

http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/kriz/belge/stresyonetimi.pdf

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>