top of page

YAZAR/ ÂLİM/ ŞEYH/SAHABE ÜZERE OKUMALAR VE DİN

“Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir.”

(Nisa süresi/59) İlim yalnızca yüce Allah’a aittir. Hüküm koymak ise Allah ve Resul'üne aittir. Ama itaat Allah’a, Resul’üne ve Ulu- Emre aittir. İtaati farz olan bu Ulu- Emr sahipleri kimlerdir? İşte cevap; Ehl- Beyt imamlarıdır. Kuran taşıyıcıları, ilmin kapıları, peygamberin varisleridir. İlmi onlardan almamız tüm inananların Resul’e olan itaatidir. Resul’e olan itaatimiz de yüce Allah’a olan görevimizdir. Zinciri kırarsak, ilme ve ilmin sahibine ihanettir. İlmin eminliği kendi eminliğimizi oluşturacağından bu ihanete düşmemeliyiz. Kişilerin ilmine değil, ilahi ilme bağlanmalıyız. Kalitemizin, seçimlerimiz olduğunu unutmamalıyız.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ET-TAHİR

İFTAR, KADER VE İMAM Fe- ta-re harflerinde oluşan bir kavramdır. Anlamı uzunlamasına yarılmaktır. Kimi zaman bozmak, kimi zaman da düzenlemek yoluyla olur. Bu fiilden oluşan kavramlardan biri de fıtr

bottom of page