top of page

YARIŞMA İKİNCİLERİ/ IĞDIR-ANKARA

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Allah'ın selamı Muhammed ve onun pak Ehl-i Beyt'inin üzerine olsun. Öncelikle mübarek 14 Masumun hayatlarını konu alarak yapmış olduğunuz yarışmalardan dolayı teşekkür eder ve ecrininizin o yüce şahsiyetler eliyle verilmesini temenni ederim.

Katılmış olduğumuz yarışmanın konusu Şia Mektebinin adını Caferi Mektebi olarak da meşhur eden Peygamber (s.a.a)'ın mübarek torunu 6. imam olan Cafer Sadık (a.s.) hazretlerinin hayatlarıydı. Bizler o yüce şahsiyeti ne kadar tanımaya çalışsak da liyakatle ve tam anlamıyla idrak edemeyeceğimiz bir katre ile umman misali gibi aşikardır.

Kalemin acziyetini kabul ederek tarihsel anlamda birşeyler söylemek gerekirse İmam (a.s.)'ın yaşamış olduğu dönem ve ortam göz önünde bulundurarak öne çıkan sapık fırka ve ekollere karşı mücadele vermiş; ilmi, fıkhi, kelami birçok konuda dile getirmiş olduğu hadis ve rivayetler çok geniş ve çeşitli olmuştur. Günümüzde nakledilen hadis ve rivayetlerin büyük bir çoğunluğu hazrete aittir. Medine'de vermiş olduğu derslerle büyük bir yankı uyandırmış, öyle ki yetiştirmiş olduğu öğrenci sayısı 4000 kişiye ulaşmıştır. Bu noktada dönemin alimleri -bu alimler arasında Ehl-i sünnetin büyük alimleri de bulunmaktadır- İmam'(a.s.)ın ilim, ahlak, inanç gibi birçok konuda üstünlüğünü itiraf etmişlerdir.

Bunların yanı sıra İmam (a.s.)'ın yaşadığı dönemdeki zalim yönetim ve yöneticilere takındığı siyasi tutum ise ayrıca dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İmam Mehdi (a.f.) inancını kökleştirme adına kendisinden önceki ve sonraki Masumlar gibi halkı bilinçlendirmeye çalışmıştır ki bu bizler için çok önemlidir. Bereketli ömrünün sonunda ise bir melun tarafından şehit edilerek ebedi dünyasına göçmüştür…

Yarışmaya katılarak belirli bir başarı elde etmek nasip oldu. Aşikar olan şudur ki asıl başarı bu yüce şahsiyetlerinin hayatlarını kendi hayatlarımıza yansıtabilmek ve asıl ödül ise muhabbetleri ve lütfu nazarlarıdır.

Allah bu faaliyette emeği geçen herkesten razı olsun .

Bürünmüşüz yar soylu Muhammed-i meşrebe

Aşıklarda naz olur maşukta

Yüce himmet Kalemler feda olsun bu Caferi mektebe

Salli ela Muhammed ve ela Al-i Ahmed…(Alıntı)

YARIŞMA İKİNCİSİ 

BUSE AKSU/ IĞDIR

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla Öncellikle böyle bir yarışmayı düzenlediğiniz için sizlere çok teşekkür ederiz. Bu yarışmalar sayesinde hem Ehl-i Beyt'i daha iyi tanıyoruz, hem yarışmaya katılmakla öğrendiklerimizi deniyoruz. Aynı zamanda da yarışma sayesinde okumak daha eğlenceli bir hal alıyor. Müslüman olarak her birimiz Peygamberimizi ve onun Ehl-i Beyt'ini tanımalıyız ve onlar hakkında bilgi edinmeliyiz. Özellikle de İmam Cafer Sadık'ı tanımalı ve tanıtmalıyız. Çünkü mektebimizin ve medresemizin kurulmasında çok büyük payları olan imamızın hedeflerini anlamalı ve bu hedef yolunda ilerlemeliyiz. Tekrar yarışmayı düzenlediğiniz için teşekkür ederiz, Allah bizi Ehl-i Beyt sevgisinden uzak tutmasın ve bizi Velayet yolunda gidenlerden etsin.

YARIŞMA İKİNCİSİ

METİN İSKENDEROV/ ANKARA

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bismillahirrahmanirrahim EN GÜZEL YARIŞMA Şaban ayının 15'i nihayet gelip çattı. Bugün zamanımızın imamı olan Hz Mehdi'nin (a.s) doğum günü idi. İmamımızın(a.s) varlığına duyduğumuz sevincimizi, O'na

bottom of page