top of page

TEVBE - AFV - İSTİĞFAR

HZ. ALİ (AS) DEN KUMEYL’E TEVBE VE MAĞFİRET İLE İLGİLİ NASİHATİ İmam'dan: "Ey Emi r-ü l Mü’min, bir kul günah isliyor, sonra da mağfiret diliyor; acaba mağfiret dilemenin haddi (gerçeği) nedir?" diye sordum.  İmam söyle buyurdular: Ey Ziyadoğlu (Kumeyl ), mağfiret dilemenin haddi tövbedir. “Yalnız bu mu?” dedim, "Hayır" buyurdular. “Öyleyse nasıldır?”dedim; buyurdular ki: "Kul bir günah işlediğinde tahrik ile esteğfirullah" diyor. “Tahrik nedir?” diye sordum; buyurdular ki: "Dil ve dudakları hareket ettirmektir; ardından hakikatin gelmesini istiyor" dedi. “Hakikat nedir?” diye sordum. "Kalple tasdik etmek ve mağfiret dilediği günahı tekrarlamamaya karar vermektir." buyurdular. Kumeyl : "Eğer böyle yaparsam mağfiret dileyenlerden sayılır mıyım?” diye sorunca İmam söyle buyurdu: "Hayır." Kumeyl : “Peki nasıl yapmalı?” dediğimde, buyurdular ki: "Çünkü sen henüz mağfiret dilemenin aslına ulaşmamışsın."  Kumeyl : “Mağfiret dilemenin aslı nedir?” diye sordum, İmam buyurdular ki: "Mağfiret dilediği günahtan tövbeye dönmektir. İşte bu ibadet edenlerin ilk derecesidir.  Bir de günahı terk edip,  mağfiret dilemenin altı manası vardır: 1- Geçmişe pişmanlık duymak. 2-2- Ebedi olarak (günaha) dönmemeye karar vermek. 3- Kendi ile diğer yaratıklar arasında bulunan hakları eda etmek. 4- Her farz olan iste Allah'ın hakkını eda etmek. 5- Haramla oluşan etleri, deri kemiğe yapışacak derecede eritmek; sonra yerine (helalle oluşan) yeni et meydana getirmek. 6- Vücuda günahın tadını tattırdığın gibi, ona itaatin da meşakkat ve acısını tattırmak.”

 Bakara süresi/285- 286 “ Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler. "Allah'ın peygamberlerinden hiçbiri arasında ayırım yapmayız. İşittik, itaat ettik.

Ey Rabbimiz, affına sığındık! Dönüş sanadır" dediler. Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı (hayır) kendine, yapacağı (şer) de kendinedir. Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma.

Ey Rabb'imiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme. Ey Rabb'imiz! Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme! Bizi affet! Bizi bağışla.”

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

TARKAN, GEÇÇEK VE GELECEK Sosyal medya da gündeme oturan Tarkan’ın “geççek” klibini merak ettim, ben de izledim. Evet başarılı bir klip olmuş. Tarkan’ın hakkını iyi vermek gerek. Güzel sunmuş. Ancak b

MİRAÇ VE HİBETULLAH Zer âleminde Resulullah’ın (saa) tüm insanlar ve seçkinler arasında en seçilmiş kişi olduğunu biliyoruz. O gün sorulan tüm sorulara Resulullah(saa), tüm insanlar arasında en hızlı

bottom of page