top of page

SAHİFE-İ SECCADİYE

Sözlerin sahibi sıradan birisi değil. Allah ve Resul’u(s.a.a) tarafından bildirilmiş imamlardan üçüncü Ehl-i Beyt hidayet önderlerinden imam Hüseyin(as)’in oğlu imam Zeynelabidin (as).

Risalet ağacının dördüncüsü. Kerbelâ olayının en yakın tanığı. Ehl-i Beyt ailesinin çocuğu. İlahi sancağı ve Resul (s.a.a)’un mirasını Hz. Hüseyin (as)’den alıp kendisinden sonra seçilmiş imam Muhammed Bakır (as)’a taşıyan kimse. İmam Zeynelabidin (as)’in lakabı; çokça secde etmesinden dolayı “İmam Seccad”. İslam’a saldırıları ile ejderhalaşan Emeviler’e karşı direnen ve çevresinde inananları toplayan önder. Risalet çizgisini koruyan ve İslam’ın çarpıtılmasına karşı mücadele eden örnek. İlle de İslam diyen Müslümanların önünde duran rehber.

İşte Ehl-i Beyt üyesi ve Kur’an taşıyıcısı olan imam Zeynelabidin (as)’den bir kaynak bu kitap. Bu yüzden bu okuduğunuz veya okuyacağınız kitap herhangi bir kitap değil. Onun hissettiği, yaşadığı ve yüreğinden akıttığı kelimeler. Bu kelimeler ruhsuz değil.

İslam’a her boyuttan yoğun tüm saldırılar içerisinde, çalkantılı ve gafletle yoğrulan zamana karşı O’nun dizleri dibinde oturmuş, O’ndan bir teselli, bir nasihat dinlemiş olup, bir ümidin size aktığını hissedeceksiniz. Çünkü her şey ilahi bir delil üzere anlatılmış, yol gösterilmiş, Resulî bir edep üzere söylenmiş.

O’ndan bir el tutmuş gibi, ondan sıcak bir nefes almış gibi… O’nun ışığından bir tutam, siz de almak istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz. Bu kitabın elimize geçmesi için nice insanların şehid edildiğini de göz ardı etmeyelim.

İslam’ın başına ne çoraplar örüldüğünü, inananların ne acılar çektiğini, Ehl-i Beyt imamlarının dolayısıyla İslam rehberlerinin nasıl gölgelendiğinin şahididir bu kitap. Bu düşünceleri satırlar arasında çokça hissedeceksiniz. Sizden tek ricam bu satırları okurken sıradan bir dua kitabı gibi okumamanızdır. Kalıplaşmış sözlerden ibaret değil. Her bir kelimesi nice acılardan geçmiş, gözyaşları ile sulanmış, bedeline kan verilmiş. Tarihte yaşananlar göz ardı edilmeden üzerinden geçilmemelidir. Bu yüzden kapsamlı düşünülerek okunmalıdır.

Bir öğretidir. Hedef, kimlik, duruş, ahlak, edep, yol, mücadele,kulluk ve daha nice öğretiler saklı bu kitapta…. Her bir kelimesi incidir.

Bu kitap için söylenecek çok şey var. Ancak merakımızı kitabı okumaya saklayalım.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page