top of page

KUR’AN-I KERİM’in ÖZELLİKLERİ

NEHCÜL BELAĞA’da;

Kur’an’a Bakış Açımızı Hz. Ali (as) Nasıl Özetliyor?       “Allah’ın beyanından yararlanın; Allah’ın öğütlerinden ders alın; Allah’ın size nasihatini kabul edin. Allah kesin olanla özrünü göstermiştir (artık kimse bahane bulamaz), sizin için açık delili ortaya koymuştur. Buna uymanız ve ötekinden kaçmanız için amellerden sevdiklerini ve hoşlanmadıklarını size açıklamıştır.

Rasulullah (s.a.a): “Cennet hoşlanılmayan şeylerle; Cehennem ise arzularla sarılmıştır.” der.      Biliniz ki ‘Allah’a itaat’ olan hiçbir şey yoktur ki hoşnutsuzlukla yapılmış olmasın; Allah’a isyan olan hiçbir şey yoktur ki şehvetle yapılmış olmasın. Allah, şehvetini terk eden ve nefsinin arzularına engel olan adama merhamet etsin. Nefis, günah işlemekten sakınacak en son şeydir.      Biliniz ki Kur’an, kandırmayan bir nasihatçi, saptırmayan bir yol gösterici ve yalan söylemeyen bir hatiptir. Hiç kimse yoktur ki, Kur’an’la oturup onun yanından bir fazlalık veya eksiklikle kalkmış olmasın: Hidayette fazlalık veya körlükte eksiklik…      Biliniz ki Kur’an’dan sonra kimsenin herhangi bir şeye ihtiyacı yoktur; kimsenin Kur’an’dan önce bir zenginliği de yoktur. Onunla hastalıklarınızdan şifa bulun; katılığınıza karşı ondan yardım isteyin. Onda küfür, nifak, günah ve sapkınlık gibi en büyük hastalıklar için şifa vardır. Allah’tan onunla isteyin. O’na Kur’an sevgisiyle yönelin. Onu aracı yaparak mahlûkatından istemeyin. Kullar onun bir benzeriyle Allah’a yönelmemişlerdir. O şefaat eden ve şefaati kabul edilen, konuşan ve tasdik edilendir. Kur’an kime Kıyamet Günü şefaat ederse, yaptığı şefaat kabul edilir. Kıyamet Günü Kur’an’ın kötü konuştuğu kişi hakkında, Kur’an doğrulanır.      Kur’an’ı öğrenin; zira Kur’an sözün en güzelidir. Kur’an’ı kavrayın; zira o kalplerin baharıdır. Onun nuruyla şifa arayın; zira o göğüslerin şifasıdır. Onu güzel okuyun; zira o haberlerin en yararlısıdır."

De ki: "Şahitlik yönünden hangi şey daha büyüktür?". De ki: "Allah, benimle sizin aranızda şahittir ve bana bu Kur'ân vahyolundu ki, onunla hem sizi, hem de sizden sonra kendisine ulaşan herkesi uyarayım. Allah'la beraber başka ilâhlar olduğuna siz gerçekten şahitlik eder misiniz?" De ki: "Ben buna şahitlik etmem". "O, ancak ve ancak bir tek ilâhtır ve gerçekten ben, sizin ortak tuttuğunuz şeylerden uzağım"de." (EN'AM/19)

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

TARKAN, GEÇÇEK VE GELECEK Sosyal medya da gündeme oturan Tarkan’ın “geççek” klibini merak ettim, ben de izledim. Evet başarılı bir klip olmuş. Tarkan’ın hakkını iyi vermek gerek. Güzel sunmuş. Ancak b

MİRAÇ VE HİBETULLAH Zer âleminde Resulullah’ın (saa) tüm insanlar ve seçkinler arasında en seçilmiş kişi olduğunu biliyoruz. O gün sorulan tüm sorulara Resulullah(saa), tüm insanlar arasında en hızlı

bottom of page