top of page

İŞKEMBEPERESTLİK

Bir çeşit işkembeperestlik. Sanki hayatın öncelikli amacı hazmış gibi. Oysa yemek, yaşamak için gerekli, ama hayatın amacı değildir. Bu hayatta olmamızın amacı ve yaratılış sebebimiz yalnızca yüce Allah’ımızın rızasıdır. Ve en önemli önceliğimiz yüce Allah’ımıza kulluk yapabilmemizdir. İşte bu yüzden tüm dikkatimiz yaratılış amacımıza odaklanmalı, hazlara değil. Dolayısıyla tüm diğer hazlar arasında da yeme hazzına odaklanmamalıyız. Görüyoruz çevremizde, saatlerce mutfakta vakit geçirenler, lezzetli bir yemek için kilometrelerce yol kat edenler, az bir lezzet için yüklü para verenler, sofrayı donatanlar, on kişinin yemeğini iki kişi yiyenler, tıka basa yediği halde komşusunun açlığını görmeyenler, yeme üzerine dostluk kuranlar, çağımızın hastalığı obezite…. Ve daha nice tablolar hayatımızdaki önceliklerin neler olduğunu gösteriyor.

Oysaki Rabb’imizin isteği de bu değil, önderlerimizin bize mirası da bu değil… Hayatımızı yeniden gözden geçirmenin vaktidir. Biz İsrail oğullarının yaptığı hatayı yapmayacağız. Bizim için öncelikler daha farklı. Bizim hazlarımız daha farklı ve özel olmalıdır. Aynen önderlerimiz olan peygamberlerimizin hayata baktığı gibi.

“Hani bir zamanlar, "Ey Musa, biz tek çeşit yemeğe asla katlanamayacağız, yeter artık bizim için Rabbine dua et de bize yerin yetiştirdiği şeylerden; sebzesinden, kabağından, sarımsağından, mercimeğinden ve soğanından çıkarsın." dediniz. O da size "O üstün olanı daha aşağı olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Bir kasabaya konaklayın o vakit istediğiniz elbette olacaktır." dedi. Üzerlerine zillet ve meskenet damgası vuruldu ve nihayet Allah'dan bir gazaba uğradılar. Evet, öyle oldu, çünkü Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Evet, öyle oldu, çünkü isyana dalıyorlar ve aşırı gidiyorlardı.” (Bakara süresi/61) Hayatımızı yeniden gözden geçirmenin vaktidir. Biz İsrail oğullarının yaptığı hatayı yapmayacağız. Bizim için öncelikler daha farklı. Bizim hazlarımız daha farklı ve özel olmalıdır. Aynen önderlerimiz olan peygamberlerimizin hayata baktığı gibi.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

TARKAN, GEÇÇEK VE GELECEK Sosyal medya da gündeme oturan Tarkan’ın “geççek” klibini merak ettim, ben de izledim. Evet başarılı bir klip olmuş. Tarkan’ın hakkını iyi vermek gerek. Güzel sunmuş. Ancak b

MİRAÇ VE HİBETULLAH Zer âleminde Resulullah’ın (saa) tüm insanlar ve seçkinler arasında en seçilmiş kişi olduğunu biliyoruz. O gün sorulan tüm sorulara Resulullah(saa), tüm insanlar arasında en hızlı

bottom of page