top of page

HUMEZE VE LUMEZE

HUMEZE VE LUMEZE            Şehirlerden birinde Humeze ve Lumeze adında iki kardeş yaşıyordu. Humeze ve Lumeze sürekli başkalarının arkasından konuşup insanlarla alay ediyorlardı. Bu yüzden de hiç kimse onları sevmiyordu.          Bu iki kardeş çok da zenginlerdi. Sahip oldukları parayı evlerinin içinde bir sandıkta saklıyorlardı. Paralarından fakirlere vermiyor, hiç bir hayır işte de harcamıyorlardı. Her akşam paralarını çıkarıp tek tek sayıyorlardı.  Humeze:Senin ne kadar paran var? Lumeze önündeki paraları sayar: Bir, iki, üç...... 800 param var Humeze paralarını sayar: bir, iki, üç,..... benim de 700 param var. Yarın daha çok çalışıp seninkinden daha çok para biriktireceğim. Humeze ve Lumeze büyükbabalarının evine giderler. Kapıyı çalarlar. Kulakları ağır işiten büyükbaba seslenir: Kim o? Humeze ve Lumeze : "Biz "Ehlede"yiz diye cevap verir. Büyükbaba tekrar seslenir : Kim?  "Ehlede" Büyükbaba kapıyı açar.: "Ehlede de nedir?" diye sorar. "Yani biz hiç bir zaman ölmeyi düşünmüyoruz. Biz zenginiz, çok paramız var. İstediğimiz herşeyi sahip olduğumuz parayla satın alırız." Büyükbaba:Aaaahhh çocuklar ben ne zenginler gördüm istedkleri herşeyi parayla elde edemeyen.... Humeze: Boş ver bu sözleri kardeşim! Lumeze: Hadi evimize gidelim. Eve yaklaştıklarında uzaktan bir evin yandığını görüp dalga geçip gülmeye başlarlar: Lumeze: Ha ha ha... Şu eve bak nasıl da yanıyor. Humeze: Ha ha haaaa... Acaba kimin evi nasıl da yanıyor. Ha haaa İlerleyip eve yaklaşırlar. Yanan evin kendi evleri olduğunu görürler. Humeze: Eyvahhhh! yanan bizim evimizmiş. Lumeze: Eyvah! Paralarımız yanacak Paralarını kurtarmak için hızla ateşin içine dalarlar. O kadar üzülmüşler ki sanki paraları değil de kendileri yanıyormuş. Paralarının bir kısmı çoktan yanmıştı. Humeze hemen telefona sarılıp itfaiyeyi arar. "Yetişin, biz tutuşturulmuş bir ateşin içinde kaldık" İtfaiyeci: Siz yine benimle dalga geçiyorsunuz. Bu sefer oyununuza gelmeyeceğim." der ve telefonu kapatır. Humeze ve Lumeze kaçacak yerleri olmadığı için o ateşin içinde kalarak yanarlar.

HUMEZE SÜRESİ: 

1 - 2 - Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip, kaş göz hareketleriyle alay edenlerin (hümeze ve lümezenin) vay haline! 

3 - Malının, kendisini ebedi yaşatacağını sanır. 

4 - Hayır, andolsun ki, o hutame (cehennem)ye atılacaktır. 

5 - Hutame'nin ne olduğunu bilir misin? 

6 - 7 - O, kalplerin içine işleyecek, Allah'ın tutuşturulmuş bir ateşidir. 

8 - 9 - Cehennemlikler, dikilmiş direklere bağlı oldukları halde, o ateşin kapıları üzerlerine kapatılacaktır.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bismillahirrahmanirrahim EN GÜZEL YARIŞMA Şaban ayının 15'i nihayet gelip çattı. Bugün zamanımızın imamı olan Hz Mehdi'nin (a.s) doğum günü idi. İmamımızın(a.s) varlığına duyduğumuz sevincimizi, O'na

bottom of page