top of page

EL-GÂFFAR

       EL-GÂFFAR

Gizleyen, örten, bağışlayan, affeden demektir.

    Cahil bir ortam olabilir, içinde bulunduğunuz çevreniz İslâm’dan uzak olabilir, anne –babanız İslâm’a duyarsız olabilir, öğretmenleriniz İslam’a karşı olabilir, âlimleriniz yetersiz olabilir. Her ne sebep olmuşsa, fıtratınız bozulmuş, günahkâr olmuş, delalete düşmüş olabilirsiniz.

Fakat öyle bir Rabb’imiz var ki O Bârî’dir, O Gâffâr’dır, O Tevvab’tır, O Afuv’dür, Râhman’dır.   

 İşte her şeyi geride bırakarak yeniden başlayabilirsiniz. Bu kapıda Ümitsizlik yoktur. Ümitsizlik şeytana yakışır, biz insanlara değil. Yüce Allâh, sana garanti veriyor.

Zümer sûresi /53 “(Tarafımdan onlara )de ki; Ey nefislerine karşı aşırı giden kullarım; Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allâh bütün günahları bâğışlar, çünkü o çok bağışlayan, çok esirgeyendir.”  

Ve yüce Allâh sana yeni bir sayfa açıyor. Eski defteri kapat, hayatına yeni ve temiz bir sayfa aç.

Tâhâ sûresi /82 “Ve ben, tövbe eden, inanan ve yararlı iş yapan sonra da doğru yola gelen kimseye karşı çok bağışlayıcıyımdır.”

       Yüce Allâh’ın günâhları örten yani Gâffar olduğuna iman ettin mi? Ettinse bundan sonra dikkatli ol. Ve artık seni bağışlayan Rabb’ine karşı saygılı ol. O’ndan başka senin üzerinde ne hak sahibi var, ne de hamd etmen gereken başka birisi. Senin tek ve benzersiz, Samed, Gâni, Melik, Hak olan Allâh’ın var.

Nisâ sûresi /116 “Allâh, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bundan başka her şeyi dilediğine bağışlar. Allah’ a ortak koşanda uzak bir sapıklığa düşmüştür.”    

Sen şimdiye kadar şirk dâhil, her türlü günah işlemiş olabilirsin. Fakat bu andan sonra şirk işlemeyeceğine ve Yüce Allah’ın esaslarına tâbi olacağına söz verirsen, yüce Allah seni bağışlar. Yaptığın yanlışlıkların üzerini örter. Seni bağışlamasının karşılığı senin şirk işlememendir. Yoksa bir yandan şirke devam edip, diğer taraftan Rabb’inin seni affetmesini bekleyemezsin.

Önce sen pişman ol, Allâh’u Teâlâ’ya cidden bir söz ver, sonra Allah senin günahlarını örtsün. Eğer kararsız bir af diliyorsan, bağışlanman da sallantıdadır. Yok, eğer kararlı bir af diliyorsan ve kendini düzeltiyorsan emin ol ki; Yüce Allâh seni bağışlayacaktır. Ayrıca Gâffar olmasının yanında Rahîm ‘de davranır. Çünkü Kur’ân-ı Kerîm ‘de Yüce Allâh seni bağışladığı zaman sanki hiç günah işlememişsin gibi seni kabul eder, esirger, sever, korur ve kendine yakın olanlardan biri olman için fırsatlar tanır, sorunlarında yardımcı olur. Tüm hikmet kapıları senin için de açıktır. Senin kendi çabaların ile istediğin hikmet kapılarını aralarsın. Aksi takdirde hata eden nice insanlar, peygamber Hz. Muhammed(s.a.a)in can yandaşları  olamazdı. Mühlet bitmeden geçmiş için özür dileyin ve bu andan sonra artık Allâh’a tutunun. Allâh’a tutunan pişman olmaz. Pişman olacaklar ancak Allâh’a tutunamayanlardır.

   Kehf suresi/58 “Ama çok bağışlayan esirgeyen Rabb’in eğer onları, yaptıklarıyla hemen cezalandıracak olsaydı, onların azabını çabuklaştırırdı. Fakat onlar için vaad edilen bir zaman var ki ondan (kaçıp) sığınacak bir yer bulamayacaklardır.”

Bağışlamanın bir mühleti var. Hayatının son noktası konulmadan kendini silkelemesin. Niçin yapmayalım, nasıl yapmayalım? Gibi hayatî soruları kendine sormalısın.

 Bir akrabam vefat etmişti. Kendi ellerimizle onu gömdük. Bizimle beraber başka ailelerde cenazelerini toprağa koyuyorlardı. Biraz durdum ve mezarlığı seyrettim. Ölüler şehri idi. İnsan kendi eliyle sevdiklerini gömüyorsa ve hâlâ uyanmıyorsa, boş ve yalanlara dalıyorsa, demek ki insan cezayı hak ediyordu. Ölümü kimse inkâr edemez.

O halde fırsat varken, neden ölmeden önce Rabb’imizden özür dilemeyelim ki? Oysa O Gâffar, Rahîm, Latif, Râuf, Vedüd, Hakîm, Kadir, Fettah, Şahîd, Âlim, Ehâd olan Rabbimizdir. O benim, senin, hepimizin Rabb’idir. O’na eğilmeyeceğiz de kime eğileceğiz. Hamd edilmek O’nun hakkıdır. Bu yüzden O’ndan özür dileyelim.”Lâ”diyelim tüm kafa tutanlara, asî olanlara, imanın yolunda engel koyanlara.”Lâ” diyelim içimizden ve dışımızdan bize kötülüğü telkin edenlere .”Lâ” diyelim, şeytani, tağuti, nefsanî tüm hilelere. Yalnızca “Allâh var” diyelim “Hamd sanadır Allâh’ım” diyelim.”   

 “Oturduğumda, kalktığımda, yattığımda yalnızca seni zikrederim. Senin için hicret ederim. Senin için malımla ve canımla mücadele ederim; Ya Rabb! Sadece senin için bedeller öderim” diyelim.

Sen, Rabb’ine dön, bak ve gör, Rabb’in seni rahmet ve hikmetiyle kuşatmaz mı? Sen Rabb’ine sığın. O seni himayesine almaz mı? Seni korumaz mı? Sen Rabb’ini sevsen, o seni sevmez mi? Senin sevginden bir şey çıkmaz, ama O’nun sevgisinden çok şey çıkar. Yeter ki sen O’na dön. Ve seni bağışlayacağına güven!

Parolamız; Yüce Allâh’ın her sıfatının yanında El-Gâffar olduğuna iman ettik.

Lâ Gâffara   İllâ El-Gâffar

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

TARKAN, GEÇÇEK VE GELECEK Sosyal medya da gündeme oturan Tarkan’ın “geççek” klibini merak ettim, ben de izledim. Evet başarılı bir klip olmuş. Tarkan’ın hakkını iyi vermek gerek. Güzel sunmuş. Ancak b

MİRAÇ VE HİBETULLAH Zer âleminde Resulullah’ın (saa) tüm insanlar ve seçkinler arasında en seçilmiş kişi olduğunu biliyoruz. O gün sorulan tüm sorulara Resulullah(saa), tüm insanlar arasında en hızlı

bottom of page