top of page

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Yazar: ADMİN_İM

Kategori: GENEL, RASULLAH'IN (SAA) EMANETLERİNDEN1- - Resulullah’ın (s.a.a) sahabelerinden başlayarak 14. asra kadar 352 hadis uzmanının Gadir-i Hum olayını ve hutbesini naklederek nesilden nesile aktardığını biliyor muydunuz?

2- “Dinin ikmali (tamamlanması)” diye meşhur olan Maide Suresinin 67. ayetinin Gadir-i Hum günü velayetin ilanından sonar nazil olduğunu biliyor muydunuz?

3- Gadir-i Hum günü Hz. Peygamber’in (s.a.a) hutbesini bitirdikten sonra orada hazır bulunan yaklaşık yüz yirmi bin hacıya Hz. İmam Ali (a.s) ile biatleşmelerini emrettiğini ve bu biatleşme işinin tam üç gün sürdüğünü biliyor muydunuz?

4- Hz. Peygamber’in (s.a.a) Gadir-i Hum günü irad ettiği hutbeyi duyanların duymayanlara aktarmalarını emrederek, burada açıkladığı hayati öneme sahip Hz. Ali (a.s)’nin ve 11 evladının halifeliğinin hak oluşunun nesilden nesile aktarılmasını bize görev verdiğini biliyor muydunuz?

5- Gadir-i Hum günü, Resulullah’ın (s.a.a) kendisinden sonra başverecek fitnelerden Haber verdiğini ve imametin gasp edilerek ateşe çağıran imamların çıkacağını bildirdiğini biliyor muydunuz?

6- Resulullah’ın (s.a.a) kendisinden sonra inananların hükümleri unutması veya yanılması durumunda kendisine basvuracakları tek ihtiyar sahibinin Hz. İmam Ali (a.s)ve akabinde gelen onbir imamın olduğunu ve duyurduğunu biliyor muydunuz?

7- Gadir Hum günü, Hz. Peygamber(saa), imamet makamının sahibini açıklayınca “Numan b. Haris Fahri” adında birisinin hacdan dönmesine rağmen peygamberin dediğini red etmesine karşın orada helak olduğunu biliyor muydunuz?

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İHLAS

bottom of page