top of page

BU YIL Kİ ZEKÂTINIZI VERDİNİZ Mİ?

İman edenler, iman etmelerinin bir göstergesi olarak büyük bir heyecan ve istek ile zekâtlarını verirler. Çünkü zekât ile yüce Allah’ın kendi üzerindeki bir isteği yerine getirmekle beraber, şükür ve minnettarlığını yüce Rabb’ine sunmanın bilinci üzerindedirler. Benliklerini arındırma ve saflaşma çalışması, onlar için çok önemlidir. Zekât kelime manası ile kendini temize çıkarmadır.

Şems süresi/9 “ Benliğini arındıran gerçekten kurtulmuştur.” Yüce Allah zekât ile bize bir fırsat sunmuştur. Kendimizi ve hayatımızı ayıklama fırsatı. Kendi hatalarımıza ve eksikliklerimize bir fidye gibi düşünün. Kişinin kendini kontrol altına alması, nefsini dünyaya kaptırmaması, psikolojik ve sosyolojik dengenin yakalanması açısından zekât, yüce Allah tarafından verilen mükemmel bir fırsattır. Zekât, inanan bir insanın dünyaya bakış açısına ve kendisi için seçtiği yaşam tarzına bir format getirir. Rabbanî terbiye kendisi üzerinde tecelli eder. İnsanın içindeki dünya sevgisi bir tutkuya dönüşmez. Bencillik duygusu yok olur. İnsan sosyalleşir. Bireysel ve toplumsal sorunlara duyarlılık artar. İnsan olmak için bir aşı gibidir. Her şeyden önemlisi yüce Allah’ın kendi üzerindeki melik ve hâkimliğini kabul etmiş olduğunu ifade eder. Bu yüzden yüce Rabb’inin isteğini yerine getirmenin gururu ve sevincini yaşar.

Ahiret gününe inanan insan için uhrevi bir sermayedir. Orada kat kat alacağı kazanımlar için bir yatırımdır. Bundan daha büyük bir yatırım bulunamaz. Tüm bu sebeplerden dolayı asla zekât vermeyi ihmal etmeyelim. Sakın, sakın kısıtlama yoluna da gitmeyelim. Bilakis hayırlarda yarışalım. En güzel ve en kaliteli payı ahiretimize yatıralım. Yüce Rabb’imize öyle güzel bir sunum yapalım ki; Habil’in sunumu gibi olsun ve kabul edilsin. Öyle ki kat kat bize geri dönsün. Rabb’imizin rızası, rahmeti, bereketi, mağfireti ve hikmeti olarak…

 Namazı dosdoğru kılın zekâtı verin; önceden kendiniz için hayır olarak neyi takdim ederseniz onu Allah katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah yaptıklarınızı görendir. (Bakara Süresi/110)

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ET-TAHİR

İFTAR, KADER VE İMAM Fe- ta-re harflerinde oluşan bir kavramdır. Anlamı uzunlamasına yarılmaktır. Kimi zaman bozmak, kimi zaman da düzenlemek yoluyla olur. Bu fiilden oluşan kavramlardan biri de fıtr

bottom of page