top of page

BÜYÜK ÂLEM’İN KÜÇÜK KOPYASI: “İNSAN”

İnsan mı dünyanın içinde saklıdır yoksa âlem midir insanda gizlenen? İnsan mı âlemde yaşar, âlem mi insanda? Hz. Ali (as) bir beyitinde insanı kastederek şöyle der: “Sen sanırsın ki değersiz, küçük bir nesnesin Oysa âlem-i ekber içinde saklıdır senin.” İnsan, dünyanın küçük bir modelidir. Hem hayvan tabiatına, hem toprağın kimyasına, hem de melek mizacına sahiptir. Ayrıca tabiattaki element, mineral ve madenlerin tamamına yakınını vücudunda taşır: Demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor, altın, gümüş, çinko, potasyum… Damarlarında dolaşan hayati sıvının içinde onlarca element, maden ve mineral her saniye bir organdan diğerine, bir damardan öteki damara taşınır durmaksızın. “Âlem-i sağir insandır. Eğer sen âdemoğlu isen onun gibi olmalısın Bütün zerreleri kendinde görmelisin Testide ne var ki şehirde o yok Evde ne var ki şehirde o yok Şu âlem bir testidir, kalp nehir suyu Şu âlem bir hünerdir, kalp ise büyük bir şehir.”

Mevlana Celâleddin-i Rumi BUNLARI BİLİYOR  MUYUZ? Bir kimyagerin araştırmalarına göre, bir insanın değeri 40-50 bin liradan fazla değildir. Çünkü vücudumuzda 7 kalıp sabun yapacak kadar yağ, orta boyda bir çivi yapacak kadar demir, ancak bir kahve fincanını dolduracak kadar şeker, bir tavuk kümesini badanalayabilecek kadar kireç, 2000 kibrit yapacak kadar fosfor, ufak bir topun atımına yetecek kadar barut için potasyum bulunmaktadır. “İnsanın sadece kimyevi elementlerden meydana geldiğini söylemek, sadece onu gübre olarak kullanmayı düşünenleri tatmin edecek bir tariftir.”

Herbert J.Mühler “İnsan vücudu mübarektir insaniyet canında Giydiğin elbiseler insanlığın işareti değil. Eğer insanlık göz, ağız ve kulakta ise Duvardaki resimle insanın farkı nedir?”

Sadi Şirazi

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ağlasam

Muharrem..

bottom of page