top of page

ANNE- BABALARA SORDUK

ANNE- BABALARA SORDUK Özellikle son yıllarda, çocuğuna en farklı ve hiç duyulmamış isimler verme tutkusuyla, anlamında hiçbir mesaj barındırmayan hatta bazılarının hiçbir anlama gelmediği ve rol model olamayan isimler çok fazla yayılmış durumda. Biz de isimlerin insanın karakteri ve maneviyatı üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak, çocuklarına anlamlı isimler vermiş olan anne-babalara sorduk: Kızınıza neden Hz. Fatıma (s.a)’nın ismini verdiniz?  Kızıma Hz. Fatıma (s.a)’ya hürmeten onun ismini verdik. Ona olan sevgimizden ve bağlılığımızdan dolayı bu ismi tercih ettik. Bir de en önemlisi Ehlibeyt ’in annesi olduğu için. Hz. Fatıma (s.a)’nın makamını tanıyan ve onu örnek alan insanlar olarak ona karşı vazifelerimiz nelerdir? Ona karşı vazifemiz ehlibeytini tanımak onların velayetini kabul etmek onun yaşamını ve ahlakını örnek almaktır.  

Hasan/ Iğdır

 1. Öncelikle çocuğa güzel isim vermek anne babanın görevidir. Onlar ahirette bizim verdiğimiz isimlerle çağrılacaklar. Ehlibeyt dostuysak eğer, çocuklarımızı ve evlerimizi onların isimleriyle taçlandırmalıyız. İnşallah benim kızım da Hz. Fatıma (s.a) ahlakıyla ahlaklanır. Zehra ismiyle kalbi nurlanır ve inşallah kızıma şefaatçi olması için verdim bu ismi. Hz. Fatıma (s.a)’nın makamını tanıyan ve onu örnek alan insanlar olarak ona karşı vazifelerimiz nelerdir? Ona karşı en önemli vazifemiz, evlatlarını hakkıyla sevmektir. Onun evlatlarını hakkıyla tanıyıp sevdik mi, bana göre bütün eksiklikler tamam olur.

Mecbure / Kocaeli

 1. Kızıma Hz. Fatıma (s.a)’ya benzemesi için, gerek ahlakıyla gerek duruşuyla onun gibi yaşaması için peygamberimizin kızının ismini verdik.

Güler/ Kocaeli

 1. İkinci kızıma hamileyken, sorunlu bir bebek olduğunu, beyinin bir tarafının gelişip diğer tarafının gelişmediğini söylediler. Doktor düzelme ihtimalinin olduğunu ancak tam tersine daha da ilerleyebileceğini söyledi. Ben bir anne hassasiyetiyle bu durum karşısında yıkılmıştım. Ne yapacağımı şaşırmışken, ablam bana adını Fatıma koy ve Hz. Fatıma (s.a)’ya tevessül et dedi. Ben de öyle yaptım. Allah’ın izniyle Hz. Fatıma (s.a)’ya çok güvendim. Rabbime şükürler olsun şimdi kızım 14 yaşında ve çok sağlıklı. İyi ki ona güvenmişim.

Semra/ İstanbul

 1. Selamün Aleykum kızımın ismi Merziye, Hz Fatime (as)'nin isimlerinden biri. Kızıma ismini henüz doğmadan önce babası verdi. Hz Fatıma'nın isimlerinin hepsi güzel, anlamlı, özel ve seçilmiştir ama bana göre en cezbedici ismi Merziye'ydi çünkü anlamı çok etkilemişti beni. Allah'ın rızasını kazanmış. O Allah'tan razı Allah ondan razı. Böyle mükemmel bir isim olabilir miydi? 

 2. Ve ayrıca peygamberimizin can parçasının ve ehlibeytin ismini nesillerimizde devam ettirmeliydik ve isimlerin karakterler üzerindeki etkisini bildiğimiz için bu yüce şahsiyetin ismini kızımıza vererek O'nun ahlak, edep, terbiye ve ilminden nasiplenmesini ve onun izinde olmasını istedik. Hz. Fatıma (s.a)’nın makamını tanıyan ve onu örnek alan insanlar olarak ona karşı vazifelerimiz nelerdir?

 3. Ehlibeyt’in önemli bir isteği var bizden; onlara yüz akı olmamızı, utanç vesilesi olmamamızı istiyorlar. Bizler de kadınlar olarak ancak Hz. Fatıma (s.a)’nın yaşantısını örnek alarak onlara yüz akı oluruz ve Hz. Fatıma’ya karşı vazifelerimizi yerine getirmiş oluruz. Bugün Hz. Fatıma (s.a) olsaydı bizim girdiğimiz ortamlarda nasıl davranırdı, sosyal medyadan nasıl istifade ederdi? Acaba hayatını sosyal medyada reklam mı yapardı yoksa insanların faydasına olacak işlerde mi kullanırdı? Ve bunun gibi her alanda ve karşılaştığımız her durumda Hz. Fatıma (s.a)’nın nasıl tepkiler vereceğini düşünerek ona göre hayatımızı dizayn etmeliyiz. 

Zeynep/Kocaeli

 1. Benim adım Fatıma. Bizim yöremizde her evde mutlaka bir Fatıma ismi olması geleneği vardır. Bu nedenle Annem-babam bana Fatıma anamızın ismini vermişler.

Fatma/Konya

 1. Bekârlığımdan beri Peygamberimizin kızının ismi olduğu için bir kızım olursa ismini Fatıma koymak istemiştim. Rabbime şükürler olsun ki bana iki kız evlat verdi. Ben de birine Fatıma diğerine Zehra ismini verdim.

Yasemin/İstanbul

 1. Peygamberimizin, kızına babasının annesi lakabını verdiğini duyduğumda derinden etkilenmiştim. Bu nedenle kızıma Fatma Nur ismini verdim. İnşallah benim kızım bu isme layık bir evlat olur.

Yeter/İstanbul

 1. Yakın zamanda ailemize yeni bir fert daha katıldı. Uğruna varlık aleminin yaratıldığı Nebi Muhammed Mustafa (s.a.a)’in göz nuru oluşu ve Hz. Ali (a.s) gibi bir yiğidin eşi oluşu ve cennet gençlerinin efendisi Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in anneleri oluşu sebebiyle ve onun adının girdiği evde bereket ve huzurun eksik olmayacağı için bu yeni doğan evladımıza annemizin adını verdik. Adına layık bir evlat olması ümidiyle inşallah.

Gülsüm/Kars

 1. Kızıma hem Hz. Fatıma’nın anısını canlı tutmak hem de onun ahlakıyla ahlaklanması için, iffetli ve temiz manasına gelen Hz. Fatıma’nın Betül ismini verdim.

Murat/Kayseri .Hz. Fatıma (s.a)’nın İslam dinindeki yeri, Hz. Peygamber (s.a.a)’in yanındaki makamını bilen bir insanın evladı için bu ismi tercih etmesinin bir gereklilik olduğunu düşünüyorum. İnsanın sahip olduğu isminin onun yaşantısını etkilediğine inanıyorum. Bu nedenle daha doğmadan önce kızım için bu ismi seçmiştim.

Engin/Ankara

 1. Peygamberimizin ve Ehlibeytinin buyruklarından biri de, evlatlarımıza onların isimlerini vermemizdir. Onların her emir ve tavsiyeleri ayrı bir hikmet üzerinedir. Bu nedenle kızıma bu ismi verdim.

Murtaza/Manisa

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İHLAS

bottom of page