top of page

ABDEST DUALARINI ÖĞRENELİM...

DEĞERLİ GENÇ DOSTLARIM!

AŞAĞIDAKİ DUALARI BİR ANDA EZBERLEMEK ZOR GELEBİLİR. KAĞITLARA GÜZELCE YAZIP BİR KARTONA YAPIŞTIRIN. İSTEDİĞİNİZ GİBİ SÜSLEYİN. EVİNİZDE ABDEST ALDIĞINIZ YERE ASIN. HER ABDEST ALDIĞINIZDA BU YAZILAN DUALARI OKUYUN. BİR SÜRE SONRA EZBERLEDİĞİNİZİ GÖRECEKSİNİZ. ALLAH ŞİMDİDEN İBADET VE DUALARINIZI KABUL ETSİN...

Abdest alma esnasında Allah Resulü (s.a.a) ve Ehlibeyt İmamları (s.a) tarafından okunması tavsiye edilen dualar şöyledir:

Abdest almak için kullanılacak su görüldüğünde şöyle denir: الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي جَعَلَ الْمَاءَ طَهُوراً، وَلَمْ يَجْعَلْهُ نَجِساً. Anlamı: Bütün övgüler, suyu temiz ve temizleyici kılıp necis kılmayan Allah'a aittir.

Avuç içine su alındığında şöyle dua edilir: اللهُمَّ اجْعَلْنِي مِنَ التَّوَّابِينَ وَاجْعَلْنِي مِنَ الْمُتَطَهِّرِينَ Anlamı: Allah'ım beni tövbe edenlerden ve temizlenenlerden kıl. Ağza su alındığında şöyle dua edilir: اللهُمَّ لَقِّنِّي حُجَّتِي يَوْمَ أَلْقَاكَ وَأَطْلِقْ لِسَانِي بِذِكْرِكَ Anlamı: Allah'ım huzuruna varacağım günde söylemem gereken delilimi bana telkin eyle ve dilimi seni anmak için serbest kıl.

Burna su alındığında şöyle dua edilir: اللهُمَّ لَا تُحَرِّمْ عَلَيَّ رِيحَ الْجَنَّةِ، وَاجْعَلْنِي مِمَّنْ يَشَمُّ رِيحَهَا وَرَوْحَهَا وَطِيبَهَا. Anlamı: Allah'ım cennetin kokusunu bana yasaklama ve beni cennetin kokusunu, tazeliğini ve güzelliğini koklayan kullarından kıl.

Yüz yıkanırken şöyle dua edilir: اللهُمَّ بَيِّضْ وَجْهِي يَوْمَ تَسْوَدُّ فِيهِ الْوُجُوهُ، وَلَا تُسَوِّدْ وَجْهِي يَوْمَ تَبْيَضُّ فِيهِ الْوُجُوهُ. Anlamı: Allah'ım yüzlerin karardığı günde benim yüzümü ak eyle ve yüzlerin beyazlaştığı günde benim yüzümü karartma.

Sağ kol yıkanırken şöyle dua edilir: اللهُمَّ أَعْطِنِي كِتَابِي بِيَمِينِي، وَالْخُلْدَ فِي الْجِنَانِ بِيَسَارِي، وَحَاسِبْنِي حِسَاباً يَسِيراً. Anlamı: Allah'ım amel defterimi sağ elime ve cennette ebedi kalma beratımı da sol elime ver ve hesabımı kolaylaştır.

Sol kol yıkanırken şöyle dua edilir: اللهُمَّ لَا تُعْطِنِي كِتَابِي بِشِمَالِي، وَلَا مِنْ وَرَاءِ ظَهْرِي، وَلَا تَجْعَلْهَا مَغْلُولَةً إِلَى عُنُقِي، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ مُقَطَّعَاتِ النِّيرَانِ.‏ Anlamı: Allah'ım amel defterimi sol tarafımdan ve arkamdan bana verme, ellerimi boynuma da bağlama ve cehennem ateşinin parçalarından sana sığınıyorum.

Başa mesh edilirken şöyle dua edilir: اللهُمَّ غَشِّنِي بِرَحْمَتِكَ وَبَرَكَاتِكَ وَعَفْوِكَ. Anlamı: Allah'ım, beni rahmetin, bereketin ve affınla kuşat.

Ayaklara mesh edildiğinde şöyle dua edilir: اللهُمَّ ثَبِّتْ قَدَمَيَّ عَلَى الصِّرَاطِ يَوْمَ تَزِلُّ فِيهِ الْأَقْدَامُ، وَاجْعَلْ سَعْيِي فِيمَا يُرْضِيكَ عَنِّي، يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ. Anlamı: Allah'ım, ayakların sürçtüğü günde sırat köprüsünde ayaklarımı sabit kıl ve senin rızanı kazandıracak yolda hareket etmemi sağla, ey esirgeyenlerin en merhametlisi.

Abdest sonrasında ise şöyle dua edilir: أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ اللهُمَّ اجْعَلْنِي مِنَ التَّوَّابِينَ وَاجْعَلْنِي مِنَ الْمُتَطَهِّرِينَ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ. Anlamı: Tanıklık ederim ki, Allah'tan başka bir mabut yoktur. Allah'ım beni tövbe eden ve temizlenen kimselerden kıl. Kuşkusuz bütün övgüler âlemlerin Rabbi olan Allah'a aittir


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

TARKAN, GEÇÇEK VE GELECEK Sosyal medya da gündeme oturan Tarkan’ın “geççek” klibini merak ettim, ben de izledim. Evet başarılı bir klip olmuş. Tarkan’ın hakkını iyi vermek gerek. Güzel sunmuş. Ancak b

MİRAÇ VE HİBETULLAH Zer âleminde Resulullah’ın (saa) tüm insanlar ve seçkinler arasında en seçilmiş kişi olduğunu biliyoruz. O gün sorulan tüm sorulara Resulullah(saa), tüm insanlar arasında en hızlı

bottom of page