PANKEK BİLE İMAMETE DAYANMAZSA AYAKTA DURAMAZ.

20190303_142708

Bismillahirrahmanirrahim

Allahumme salli ala Muhammed ve al-i Muhammed

Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli

Selamun Aleykum arkadaşlar.

Bugün sizlere aklın ve cehaletin askerlerinden şükür ve nankörlüğü, hazırlamış olduğum pankek sunumum üzerinden arz etmeye çalışacağım. Allah-u Teâlâ’ya şükürler olsun ve Zamanın imamına sonsuz teşekkürler ediyorum ki bir kez daha Ehl-i Beyt sofrasından nimetlenmeyi bizlere nasip etti. Konuma Allah u Teâlâ’nın kelamı olan bir ayetle giriş yapmak istiyorum.

Bakara süresi 152. Ayette şöyle buyuruyor;

“… Bana şükredin ve sakın bana nankörlük etmeyin.”

Bu ayette geçen şükrü nasıl eda edebiliriz?

Allah’a olan şükrümüzü göstermemizin bir yolu ibadetlerimizdir.  Allah’a kulluğun babası Eba Abdillah Hz. İmam Hüseyin Aleyhisselam şükür hakkında şöyle buyuruyor:

‘’ “Bir bölük halk, sevap için Allah’a ibadet eder; bu ibadet, tacirlerin ibadetidir. Bir bölük de Allah’a korkudan ibadet eder, bu da kölelerin ibadetidir. Bir bölükse, Allah’a şükretmek için ibadet eder; işte hür kişilerin ibadeti budur.’’

Pankekimi hür bir pankek olarak düşünürsek, şükrünü ibadetleriyle göstermesi gerekir. Ben pankekimi yaparken bazı yiyecekleri bazı ibadetlerle bağdaştırmak istedim.

İbadetlerimi namaz temeli üzerine oturtmak istedim. O yüzden her kata bir pankek koydum. Pankeklerimi birbiriyle birleştirmek istedim, aralarına çikolata sürdüm,  Sıla-ı Rahimi düşündüm.

Aralara koyduğum meyvelerle sadakayı düşündüm, amellerimi süsledim.

Üzerine serptiğim fındık parçalarıyla orucun iftarla süslendiği gibi pankekimi süsledim, üzerine akıttığım karamel sos ile abdestin kattığı güzelliği katmak istedim.

Üzerine serptiğim pudra şekerinin beyazlığıyla hacda giyilen ihramı düşündüm…

Daha birçok ibadeti pankekimde anlatmak isterdim.

Ancak kelimelerin kısıtlı olması nedeniyle örneklerimi burada bitirip size bir soru yöneltmek istiyorum.

Pankekimde kullandığım birçok malzemeyi anlattım. Ancak pankekimin merkezinde duran çubuk veya direği neye benzettiğimi sizin bulmanızı istiyorum? Sizce bu çubuk neyi temsil ediyor?…

Benim cevabım ise Allah’u Teâlâ’nın sünnetullahı üzere,  yer ve gök ehlini her daim zamanın hüccetiyle nimetlendirir.  Yani hiçbir zaman insanlığı başıboş bırakmamıştır.

Rad suresi/ 7 “….her kavmin bir yol göstericisi vardır.”

Gördüğünüz üzere bu nimetleri ayakta tutan bu zamanda, zamanın İmam( İmam Mehdi- a.f-)’ının velayetidir.

Yan tarafta nankörlüğü temsil eden pankek ile bu pankek arasındaki tek fark bu direktir. Zamanın imamına dayandırılmayan amel batıldır ve zail olmuştur, tıpkı nankör pankekim gibi.

Sözlerimi bitirirken bugünlerin viladetinin sahibi, imamet semasının merkezi ve âlemlerdeki hanımların en üstünü olan tek masume Hz. Fatıme-i Zehra Selamullahi aleyhanın Fedek hutbesi ile sonlandırmak ve kendisine olan bağlılığımı göstererek başarı ve muvaffakiyet için de tevessül edip yardım diliyorum…

 Hazret şöyle buyuruyor; ‘’ Allah’a hamd olsun, verdiği nimetlerden dolayı; O’na şükürler olsun, ilham ettiği hidayetlerden ötürü ve O’na senalar olsun, sunmuş olduğu eşsiz ve benzersiz yaygın ihsanları ve verdiği bol ve kâmil bağışları ve lütfettiği tüm nimetleri için.’’ ..

Muhammed ve Ali Muhammede salavat..

BETÜL IŞIK

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>