KUŞLAR BİR ÜMMETTİR

Resim---Kopya---Kopya-(3)

KUŞLAR BİR ÜMMETTİR

Kâinatı bir kitap misali düşünerek, bahçede veya balkonunuzda bir saat oturup, etrafı seyrededurunuz. Kuşların gruplar halinde uçuştuğunu göreceksiniz. Kuşların bir ümmet olduğu gibi karıncaların da, arıların da ve diğer tüm varlıkların da birer ümmet olduğunu fark edeceksiniz. Kuşlara veya karıncalara veya arılar topluluğuna bir odaklanınız.

Onlardaki düzen, organize işbirliği, iletişim, disiplin, gayret, azimet insanın ağzını açık bıraktıracak kadar mükemmeldir.  Tüm bu özellikler iradeleri olmayan, küçümsediğimiz hayvancıklar da var. Ve tüm çabaları kendileri için değil, sorumlulukları ne ise onu yapmaktadırlar. Hatta en ilginci hayvancıklar da bile düzeni koruma adına bir önder var. Önderin emirleri doğrultusunda organize olup, hayat serüvenlerini bu şekilde dengelerler.

Ne yazık ki bu hayvancıkların aksine,  insanların hem de “inandım” diyenlerin oluşturduğu bu ümmet; imam/ lider tanımamakta, darmadağınık ve başıboş olmayı tercih etmektedir. Bu davranış ta ümmeti bireyselciliğe düşürmekte ve hayat yolculuğu; her geçen sürede daha da büyük bir kaosun içine çekilmektedir.

Toplulukların bir ve beraberlik içinde olması gerektiğine inanırız da, neden bunların bir başının/ liderinin/ imamının/önderinin olması gerektiğine inanmamak için direniriz.

Eğer hâlâ kâinatı bir kitap gibi görüp varlıklar üzerinden tefekküre devam edecek olursak, tüm ümmetler ve imamları/önderleri arasındaki ilişki ve iletişim ile ilgili daha çok pencereler görürüz. Her yaratılışın tek iradeye ve tek sünnete işaret ettiğine dair nice ibretlerin saklı olduğuna şahit oluruz.  

 “Yeryüzünde yürüyen hiçbir hayvan ve iki kanadıyla uçan hiçbir kuş yoktur ki, sizin gibi birer ümmet olmasınlar. Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmamışızdır, sonra hepsi Rablerinin huzurunda toplanırlar.”

ENAM SÜRESİ /38

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>