KURBAN ETİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

WhatsApp Image 2021-07-18 at 15.57.34

Size kurban etinde dikkat edilecek noktalar ve bayramlık ikramların kalorileri hakkında birkaç hatırlatma yapmak isteriz!

1-    Kurban ilk kesildiğinde stres sebebi ile hayvanın kaslarında Rigor Mortis denilen sertlik oluşur. Bu ise sindirimde hazımsızlık ve şişkinlik yaratır. Bu sebeple ilk gün ille yemek istiyorsak tadımlık tüketmede fayda var. 3-5 gün etin suyu akıtılarak dinlendirerek ölüm sertliğinin geçmesi beklenilmeli.

2-    Etleri dinlendirdikten sonra direkt tek parça halde buzluğa atmak yanlıştır. Etin ziyan olmaması ve kontaminasyona uğramaması için her bir et kullanacağı şekle getirilmeli ve porsiyonluk olarak paketlenmeli.

3-     Paketleme yaparken vakumlu torbaları havasını alarak kullanmak hem yer tasarrufu sağlar hem de havayla teması engelleyip bakteri üremesini azaltır.

 1servis kaşığı kavurmanın 350 kkal

  • 1 şiş ciğerin 180 kkal
  • 1 kare böreğin 200-220 kkal
  • 2-3 yemek kaşığı pilavın 100 kkal
  • 2 adet şeker parenin 386 kkal
  • 1 adet bayram çikolatasının 25-50 kkal olduğunu unutmayarak ruhumuzu doyurduğumuz, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz güzel bayramlara..

Allahumme salli ala Muhammed ve al-i Muhammed..

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>