KALP VE KULAK İLK ORGANLAR

Resim---Kopya---Kopya-(3)

    İnsanları derin düşüncelere daldıran, dünyadaki en büyük mucizelerden biri de, insanın yaratılışıdır. İnsan, anne karnında bir çift hücre iken, bir insan yavrusuna dönüşüyor. Bu sırada birçok aşamalardan geçiyor.

        Bir bebeğin şekillenmesinde ilk oluşan organın kalp ve kulak olduğunu biliyor muydunuz?

        İnsanın dünyaya adım atarken, ilk organları kalp ve kulak olduğu gibi, dünyadan ayrılırken de en son kapanan organlar kulak ve kalptir. Bu nedenle hamile kadınlar düşüncelerine, duygularına, sözlerine dikkat etmeliler. Aynı şekilde ölen insanların yanında da sözlere dikkat edilmelidir. Çünkü her iki durumda da kuvvetli telkin veriliyor.

         Kalp, düşünce ve duyguların deposu, kulak ta kalbe giden yoldur.

Kalp, kulaktan gelen, telkinlerle besleniyor. Kalbin şekillenmesi kulaktan gelenlere bağlı olduğuna göre, neler telkin edildiğine dikkat edilmelidir. Yapılan telkinler arasında seçici olmak gerekiyor. Aksi takdirde doğacak bebeklere de, ölecek insanlara da zulmetmiş oluruz.

Anneler doğacak bebeklerini sadece bedensel olarak himayelerinde tutmazlar, ruhen de onları kuşatmış olurlar. Annenin stresi, korkusu, kaygısı, sevgisi, güvende hissedişi vs. bebeği etkiler. Veya bebeğini (karnında iken)  okşaması, ona kitap okuması, güzel sözler söylemesi vs. bebeği rahatlatır.

            Aynı şekilde ölecek insana da güzel sözler söylemek, endişelendirmemek, Allah’ın rahmet sahibi olduğunu hatırlatmak vs. onu rahatlatır…

 Her iki durumdaki yani dünyaya gelen ve dünyadan giden kimselere yardım etmek, insanlığın şerefindendir. Allah’û Teâlâ’nın bu mucizeyi bizlere göstermesi boşuna değildir. Mucizeye bakıp tefekkür etmemiz ve sorumluluğumuzu yerine getirmemiz gerekir. Doğum ve ölüm noktasında yapılması gerekenler nasıl önemli ise, bu iki dönüm noktası arasında yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler de seçilmelidir. Tüm bunları Yüce Rabb’imizin verdiği terbiye ile öğrenebiliriz.     

            İnsan, kendisine hediye edilen bu hayattan sorumludur. Doğum süreciyle başlıyor. Tâ ölünceye kadar…

 Kalbimizi ne ile dolduruyoruz? Ve ölürken kalbimizi ne ile doldurmuş isek, o yük ile dünyadan gideceğiz.

Ve büyük gün!

Bizi yaratan Rabb’imizin huzuruna çıkacağız.

Bu nedenle, ne taşıdığımıza, neyi yüklendiğimize dikkat edelim, kendi kendimize yazık etmeyelim!

 Hiçbir mucize boşuna değil.

Rabb’imiz istiyor ki tefekkür edelim, kendimize gelelim!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>