BU BAYRAM NEYİ KURBAN EDİYORSUN?

mektup8931

Her kurban bayramında Hz. İbrahim  (a.s) ile oğlu Hz. İsmail’in (a.s) Allah’ın emrine itaat konusunda verdikleri başarılı sınavı hatırlıyoruz.

Kurban, kelime anlamıyla kaf-re-be kelimesinden türemiştir. Türkçe karşılığı ise yaklaşmak demektir. Bu manadan da anlaşıldığı gibi kurban; Allah’a yakınlaşmaya ve O’nun rızasını kazanmaya vesiledir.

‘’Kurban; kurbiyettir, yaklaşmak, yakınlaşmak ve yakınlaştırmaktır. Aynı zamanda teslimiyetin ve sadakatin bir sembolüdür. Yani kurban; teslim olmak, teslim etmek ve teslim ettirmektir, İsmail gibi, Hacer gibi…Ve yine kurban; feda olmak, feda etmek ve feda ettirmektir, İbrahim gibi…’’

İnsan fıtraten unutmaya ve gaflete düşmeye meyillidir. Bunun için çoğu zaman Allah’ın kendisine verdiği malın, mülkün, evladın gerçek sahibini unutur.

Hacc suresi, 34 de “Biz her ümmet için bir kurban ibadeti koyduk ki, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların üzerine O’nun adını ansınlar. İlahınız bir tek ilahtır. Yalnız O’na teslim olun . O alçak gönüllü saygılı, samimi insanları müjdele.” buyuruluyor.  Kurban emri ile hakiki mal sahibinin kim olduğunu hatırlatılıyor.

Coğrafyamızdan, kültürümüzden, çevremizden ötürü aşina olduğumuz bir geleneğimizdir kurban. Belki altında ki yatan derin anlamı ya da bize verilmek istenen birçok mesajı anlamadan sürdürdüğümüz bir bayram. Çocukluğumuzdan beri özenle hazırlandığımız, heyecanla beklediğimiz, sofralarımızın lezzetlendiği özel günlerdir bizim için. Hadi gelin bu bayram madden değil, manen de her şeyimizle bayrama hazır olalım!

Hacc süresi / 37 “Onların ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşmaz. Fakat sizin takvanız O’na ulaşır. Allah onları size böyle boyun eğdirdi ki, sizi doğru yola ilettiği için Allah’ın büyüklüğünü anasınız. Güzel davrananları müjdele.” buyuruluyor.

Görüldüğü gibi Allah’ın ne ete, ne kana ihtiyacı vardır. Bizim bu bayramımız telaşlı değil, sevaplı olsun. Gayretimiz takva üzerine olsun.

Herkesin elbette kurban edecek bir hayvanı olmayabilir ama kurban edecek bir zaafı mutlaka vardır. Bu bayram bunları tespit edip kesme vakti!

Benim kurbanım; namaza gitmekten alıkoyan nefsim, benim kurbanım; ahiretimi kurtarmak için çalışmama engel olan dünyalık meşguliyetim, benim kurbanım; dünya namına kalbimde putlaştırdığım tüm zevklerim… Benim kurbanım; sabır gösteremediğim tüm imtihanlarım…

Onlar imtihanını başarı ile geçti. Peki, sen bu bayram neleri kurban ederek sadakatini göstereceksin?

Tüm yeryüzünün gerçek bayramı ise herkesin hakkının kendisine verildiği, Kur’an’ın tam olarak hayat bulduğu hüccetle beraber ilahi rızaya vakfe durduğumuz günler olacaktır. Bu büyük bayram ise, insanlığın kendi talebiyle olacaktır. İşte o günlere koşabilmek ümidiyle, İmam Mehdi (as)’inin yanında olmak ve ilahi rıza onuruyla gerçek bayramlara…

ZEYNEP TURAN 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>