ZEHRA(AS) HATIRINA!

Resim---Kopya

Bazen sevdaya dair sözler yeşerir ya yürekte, işte o en deruni duyguların sahibine bir damla gözyaşıyla başlar her şey,

Satır satır Hz. Zehra (s.a) ya dair cümleler kurulsa da, gönülden geçeni anlatamayacak kadar da acizdir bu kelâm ve kalem… Ve bir sesleniş gelir yürekten ince bir sızıyı andırırcasına…

Ey toprak!

Acının ne başısın ne sonu, bu şahit oldukların ne ilktir ne de son. En acısını da, en çilelisini de göreceksin ey toprak. Bugün bağrına gelen misafirin kimdir bilir misin?

Gözyaşını Hüzünler Evinde ilmek ilmek işlemiş, güzeller güzeli Nebi(s.a.a) ye annelik yapmış, hüznüne ortak olmuş , neşesini paylaşmış, iki âleme ibret Babasının (s.a.a) ziyneti Fatıma Zehra(s.a) dır.

Ey toprak, bilir misin?  

Ali (s.a) nin gamlı güzeli kefenlendiğinde, dağları eriten gözyaşı dökülür nübüvvet hanesinden. Zehra (s.a) kapının arkasında yaşadıklarıyla, sukûtu ve dert dolu yüreği ile Babasına kavuşacak ve bir bir yüreğine nakşettiklerini anlatacaktır. Babacığım (s.a.a) senden sonra… Diyecek ve insanlığın utanç sahnesini babasına şikâyet edecektir.

Ey toprak!

Genç yaşında beli bükülmüş, kaburgası kırılmış, yüreği yaralı gelen Resul (s.a.a) kokusunu taşıyan Zehra’dır. Bu gece Ali a.s sırdaşını, yoldaşını, dertdaşını toprağa verecekti, bu sahneye nasıl dayansın yürek. Resulü Ekrem(s.a.a)ın Rabbine kavuşmasının ardından Zehra s.a ile teselli bulan İmam (as), bunca acıyı artık kuyularla paylaşacaktır.

Ey toprak, Annesinden  sonra Zeyneb(s.a)  Rahmani kelâmların döküldüğü eve annelik yapacaktı. Kederleri sırtlanacak, sabrıyla çileyi bile utandıracak, Babasına saplanan hançerin sızısına şahit olacak, Abisinin zehir ile parçalanan ciğerinin acısını yaşayacak ve sonra kefensiz kalmış Hüseyninin (a.s) başında, Ey Anneciğim, senden sonra… Diyecek ve yüreğine acısını gömerek toprağının başına gelecektir.

Ey toprak, sana gelen emanetlerin kıymetini dünya bilemedi, onlar güzelliğin kaynağı, duaların ve tevessüllerin başı, cennetin bedene bürünmüş halidir.

Bu gece canının parçası, Zehra (s.a)nın evladının da hüzün gecesidir, belki de oturmuş kabri başında sinesi yaralı, gönlü parelenmiş, toprağına diz çökmüş, eli bağrında “Annem Zehra” diye gözyaşı dökmektedir. Ey Zehra’nın Kayıp Yusuf’u, Anan Zehra hatrına bekleyenlerini sevindir.

Bir anne öldüğünde en çok evladının  canı yanar, bir anne öldüğünde en çok evladına teselli verilir, Bir anne öldüğünde evladına başsağlığı dilenir, Başın sağ olsun Ey Zehra(s.a)nın kayıp  Yusuf’u.  Anan Zehra (s.a)nın kabri başında bizi de an ey Güzel İmamım (a.f).

Ey Resul kokulu güzel anan Zehra(s.a) hatırına bu hasrete son ver.

Kalbinde haremini yaşatan, gözyaşı ile yüreğini yıkayan tüm Zehra (s.a) dostlarının başı sağolsun.

HASİBE YEŞİL

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>