YOĞURT ÇORBASI

MG_2918neseliharfler

 

 

Bir kâse nohut ve yarım kilogram dövme buğday seçilir, yıkanır,  tencere/düdüklü tencereye konulur. Pişebileceği kadar su eklenerek, haşlama şeklinde pişirilir. Soğutulur.

Ayrı bir tencerede 2 kg yoğurt (daha fazla da olabilir) iyice çalkalanır. İçerisine tuz ve haşlanmış olan nohut ve dövme buğday konulur. Soğutulduktan sonra servis yapılır. İsteğe bağlı üzerine pul biber, kuru/yeşil nane veya dereotu atılabilir.

Her nohut tarih içerisinde Rabbimiz tarafından seçilmiş önderlerdir. Hiçbir toplum başsız kalmamıştır.

Bunlar, peygamberler ve diğer seçilmiş kimselerdir. Hz. Âdem(as),  Hz. Nuh(as),  Hz. Şit(as),  Hz. İdris(as),  Hz. Yahya(as),  Hz. İsa(as),  Hz. Muhammed(s.a.a) …  Tüm peygamberler ve Hz. Meryem, Ashabı Kehf, Hz. Hızır, Hz. Asiye, Hz. Hacer, İmran Ailesi, Ehlibeyt ailesi gibi (hepsine selam olsun) yüce Allah tarafından seçilmiş kimseleri örnek gösterebiliriz. Bunların tüm amacı yüce Allah’ın isteği üzerine kendi önderliklerinde temiz bir toplum(ümmet), ilahi istek üzere bir İslam medeniyeti oluşturmaktı.

Yoğurdun saf beyazlığı bana bunu düşündürüyor. Yoğurt tüm sadeliği ve temizliği ile özlediğimiz, batın ve zahir hastalıklardan arınmış, bembeyaz bir toplum düzenini sembolize eder. Bana göre içindeki nohutlar seçilmiş kimseler, onların çevresinde de toplanmış buğdaylardan her bir tanesi de yeryüzünün rahmeti olan müminlerdir.

Böyle bir yemeğe ne kadar da ihtiyacımız var. Yüce Allah böyle bir tarifi;  insanlık tarihi boyunca vermiş elimize.

İnşallah bu yemeği yemeyi başaranlardan ve tadına varanlardan oluruz.

İSMAİL DENİZ

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>