SAKALEYN: İKİ EMANET

resim-kopya

İsa b. Abdullah b. Malik, Hattaboğlu Ömer’in, şöyle anlattığını söyler;

Resulullah’ın (s.a.a) şöyle buyurduğuna bizzat şahid oldum;

“ Ey insanlar! Ben sizin öncünüzüm ve sizler Havuz’un kenarında benim yanıma getirileceksiniz. Sınırları Sena’dan Basra’ya kadar olan bu Havuz’un kenarında, gökteki yıldızlar kadar altın kadehler vardır. Orada bana getirildiğinizde, dünyadayken Sakaleyn’e nasıl davrandığınızı soracağım sizden. O halde bu iki emanetime karşı nasıl davrandığınıza çok dikkat edin’ bu iki ipin büyüğü, Allah’ın kitabı’dır, bir ucu Allah’ın, diğer ucu sizin elinizdedir. Ona dört elle sarılın ve değişmeyin. Diğer ipse, daha küçük olanı, benim soyum olan Ehl-i Beyt’imdir. Yüce Rabb’im bu ikisinin Kevser Havuzu’nda bana varıncaya kadar asla birbirinden ayrılmayacağını haber vermiştir bana!

Hattaboğlu Ömer şöyle ekliyor;

Ben “ Ya Resulullah! Sizin soyunuz olan Ehl-i Beyt’iniz kimlerdir?” diye sordum, şöyle cevap verdi;

“ Benim Ehl-i Beyt’im; Ali’yle Fatıma’nın çocukları Hasan ve Hüseyin’in soyundan gelecek olan iyiliksever dokuz imamdır, bunlar benim etimden ve benim kanımdan olan soyumdur.”

Şevahidu’t- Tenzil, c.2, s.61,hadis:682

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>