ŞABAN AYININ SON GECESİ VE RAMAZANIN İLK GECE DUASI

260294

Allah’ım! İşte halkı hidayet etmek, hidayet için açık delilleri açıklamak ve hakkı batıldan ayırmak için Kur’an’ı indirdiğin mübarek ay gelip çattı.(Allah’ım!) Bu ayda bizi sağlık ve selamet içerisinde tut; bu ayı bizim için selamet eyle ve (sonunda) onu bizden rahatlık ve afiyet içinde teslim al. Ey az olanı kabul edip karşılığında çok mükâfat veren! (Şu) az amelimi benden kabul buyur.

Allah’ım! Benim için her hayra doğru bir yol açmanı ve sevmediğin her şeyden beni alıkoyacak bir engel çıkarmanı diliyorum senden, ey merhametlilerin en merhametlisi! Ey beni ve gizlide yaptığım kötülükleri affeden, ey yaptığım günahlardan dolayı beni (hemen) cezalandırmayan! Affını diliyorum, affını diliyorum, affını diliyorum, ey Kerim(Allah)!

Ey benim ilâhım! Sen bana öğüt verdin, (ama) ben öğüdünü tutmadım; haram kıldığın şeylerden beni sakındırdın, (ama) ben sakınmadım. Huzuruna sunacak bir mazeretim var mı artık?! Sen beni affet, ey Kerim; affını diliyorum, affını diliyorum.

Allah’ım! Ben, ölüm anında rahatlık ve hesap sırasında affını diliyorum senden. Kulunun günahı büyüktür, senin affın iyi olsun, en takva ve en mağfiret ehli olan (Rabbim)! Affını diliyorum, affını diliyorum. Allah’ım! Ben senin kulun ve senin kulun olan bir(babanın) ve cariyen olan(bir annenin) oğluyum; zayıfım ve rahmetine muhtacım; sen ise zenginlik ve bereketi kullarına indirensin. Kahreden ve muktedir yine sensin. Kullarının amellerini saymış, rızklarını bölmüş, dillerini ve renklerini farklı kılmış ve onları ardı ardına yaratmışsın.(Allah’ım!) Kullar senin bildiğini bilemez,(yüce) kadrini ölçemezler. Hepimiz senin rahmetine muhtacız.

(Allah’ım!) Yüzünü benden çevirme; beni, amel, arzu, kaza ve kader açısından yarattıklarının en iyilerinden kıl. Allah’ım! Beni en iyi halde yaşat ve en iyi halde öldür. Evet, dostlarına dost, düşmanlarına düşman olduğum, sana kavuşmaya müştak ve gazabından korktuğum bir halde, huşulu, ahdine sâdık kalmış, sana teslim olmuş, kitabını tasdik etmiş ve Peygamber’inin sünnetine uymuş bir şekilde (sana kavuşmamı sağla.)

Allah’ım! Kalbimde şüphe, tereddüt, inkâr, yeis (günah) sevinci, isyan, ayyaşlık, azgınlık, kibir, riya, gösteriş, fitne, nifak, küfür, fısk, günah, böbürlenmek veya sevmediğin herhangi bir şey varsa, ey Rabbim, (onları kalbimden silip) yerine, vaadine iman, ahdine sadakat, kaza(ve kaderime) razı olmayı dünyada züht ile yaşamayı, indinde olana rağbet göstermeyi, bilinç ve gönül rahatlığını, ihlaslı bir tövbeyi yerleştir; bütün bunları senden diliyorum ey Âlemlerin Rabbi!

Ey Mabudum! (Sen o kadar hilim ve tahammül sahibisin ki, kulların) hilmine güvenerek sana karşı günah işliyorlar; senin kerem ve cömertliğine güvenerek sana itaat ediyorlar; ama sen onlara, hiç günah işlememişler gibi davranıyorsun.(Allah’ım!) Sana karşı günah işlemeyenlerle ben, yarattığın aynı yeryüzünde yaşamaktayız. O halde bize karşı kendi fazl u kereminle cömert davran ve sürekli bize hayır ve ihsanlar lütfeyle; ey merhametlilerin en merhametlisi!

Allah’ın, daimi rahmeti Muhammed ve Ehlibeyt’inin üzerine olsun; öyle bir rahmet ki sayı ve miktarını senden başka kimse ölçemesin, ey merhametlilerin en merhametlisi!”

(MEFATİHU’L-CİNAN/ S. 382-384)

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>