MÜEBBED SEVDAYA TALİP BİR GÖZYAŞIYLA…

Resim---Kopya---Kopya-(3)

 

Bismillahirrahmanirrrahim

Bugün sevda nağmesinin satırları bir bir tamamlanmıştır. Gözyaşı bugün var olmuş, hakiki anlamına kavuşmuştur.

Her gönlü buruğun derdini anlattığı bir kapı var ya, işte orası Beynulharameyn’dir. Kalbi kırıkların, gönlü yanıkların, çaresizlerin, kimsesizlerin… ruhu kurtuluş hasretiyle çırpınan her dertli, Rabbe ellerini açınca hareminde önce gözyaşı konuşur. O, incecik damla taş olsa eritecek güce sahipmiş gibi gelir.

En kadim sevdanın taptaze kalmış çoşkusuna armağandır gözyaşı, biz gözyaşını altı aylık yavrundan, tatlı dilli kızından öğrendik ey Aziz İmamım. Biz iyi bir aşık olamadık, bu sevdanın hakkını veremedik, sen elimizden tut Ey Aşkın Yiğid İmamı(a.s)

Erbainde herkes akın akın sana koşmuş, yüreğini kavuran ateşle… Yasını, matemini alan huzuruna varabilmek için yarışır her sene. Sende görüyorsun Ey İmamım, ağlamaktan başka çaresi olmayan herkes türbenin etrafında pervane olmuş. Bize de bu Sevdadan bir pay verirsin umuduyla hıçkırıklarımızla dualarımızı harmanladık, müebbede gönül bağlamak için.

Bugün Erbain. Milyonlarca divanenin pervane misali, bağrına akın ettikleri günler.

Zengin, fakir, genç , yaşlı, hasta, yaralı demeden uğruna milyonluk insan kitlesinin aşkla, imanla, gözyaşıyla kilometrelerce adım atarak Necef’le Kerbela arası Zeynebi derk etme misyonunun adıdır Erbain.

Hüseyinin (a.s)  adı bir aşka şahitlik etmektir. Her su içtiğinde aklına minicik yavruların gelmesi ve yutkunamamak demektir. Çaresiz, kimsesiz kaldığım anlarda aklıma Zeyneb (s.a) geldiğinde utanmam demektir. Sadakat, vefa ve bağlılıktan söz ederken akla Abbas ın gelmesi demektir. Her sahnesine bakıldığında ibretlerle, hayatıma yön vermem demektir. Adını her duyduğumda Ey Hüseyin (a.s) seni verene sınırsız Şükür demektir. Adın huzur vermektedir ey Huseyin (as)

Her yıl Muharrem ayında el ele Kerbela yollarına düşmek, o topraklara ayak basmak ve bu aşka tanıklık etmek demektir. Erbain yolculuğuna milyonlar yürüyüşe,  gönüllerinde yanan ateşle gitti ve milyarlar kadar gidemeyende gönlündeki hüzünle eşlik etti.

Bugünün adı Siyah olsun. Derdimiz Zeynebî olsun. Ruhumuz tıpkı Ali Asger gibi Baba ve susuzluk hasretiyle yansın. Yolumuz gözyaşı ve kederle süslensin. Ağıtlar yakılsın, matem tutulsun. Sinelere vurulsun. Altı aylık bir bebeğin çığlığı vicdansız zulmetin bağrını delsin. Bugün günlerden kara, güzellikten başka bir şey görmeyen sevdanın sözü ilkemiz olsun.

Bugünü bize taşıyan Aziz Şehidin bacısına (s.a)  sonsuz selam olsun.

Bugün günlerden ERBAİN. Bugün ile dertlenen, kederlenen, hüzünlenen tüm gönüllerin başı sağolsun.

Bizi mukaddes kapına getiren gözyaşımıza şükürler olsun Rabbim.

HASİBE YEŞİL

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>