KISMÎ FELÇ TEDAVİSİ

resim-kopya

Kısmî Felcin Tedavisi

Ahmed b. İbrahim b. Riyah anlatmıştır: Bize Sabah b. Muharib şöyle rivayet etti: İmam Rıza’nın (a.s) oğlu Ebu Cafer( imam Muhammed Takî)’in yanındaydım. O sırada Şebib b. Cabir’in kısmî felç geçirdiği, yüzünün ve gözünün eğrildiği söylendi. Bunun üzerine İmam şöyle buyurdu:

Beş miskal ağırlığında karanfil alsın ve kuru olarak bir şişeye koysun. Şişenin ağzını da sıkıca kapatsın. Sonra (şişeyi) çamura bulaştırarak güneşte bekletsin. Yazın bir gün, kışın ise iki gün bekletsin güneşte. Sonra karanfili şişeden çıkarsın, güzelce ufalasın. Sonra macun kıvamına gelinceye kadar yağmur suyuyla karıştırsın. Sonra sırt üstü uzansın ve macun hâline getirilene kadar ufaltılmış karanfili yüzünün üzerine sürsün. Karanfil kuruyuncaya kadar sırt üstü uzanmaya devam etsin. Karanfil kuruyunca Allah o hastalığını giderir. Yüce Allah’ın izniyle en güzel şekline döner.
Bizim arkadaşlar hemen ona haber gönderdiler ve bu ilacı ona müjdelediler. O da İmam’ın (a.s) emrettiği şekilde tedavi oldu ve Allah’ın yardımıyla eskisinden daha güzel bir şekilde iyileşti. 
 

El-Kâfi, 6/81; Biharu’l-Envar, 62/186; Müstedreku’l-Vesail, 16/446

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>