İMAM HÜSEYİN(AS)İ ZİYARET ETMEK İSTER MİSİN?

Resim---Kopya---Kopya-(2)

Hannan b. Sudeyr’den, babasından şöyle rivayet edilmiştir:

İmam Cafer Sadık (a.s) bana, “Ey Sudeyr! Her gün İmam Hüseyin’i (a.s) ziyaret ediyor musun?” diye sordu. Ben, “Hayır, fedanız olayım” diye arz ettim.

İmam Cafer Sadık (a.s), “Siz ne kadar da cefakârsınız!” buyurdu, “Acaba her Cuma günü onu ziyaret ediyor musunuz?” buyurdu. Ben, “Hayır” dedim.

İmam (a.s), “Her ayda ziyaret ediyor musunuz peki?” buyurdu. Ben yine, “Hayır” cevabını verdim.

İmam (a.s), “Her yılda ziyaret ediyor musunuz?” buyurdu. Ben, “Ziyaret ettiğim bazı yıllar olmuştur” dedim.

Bunun üzerine İmam Cafer Sadık (a.s), “Ey Sudeyr!” buyurdu; “Siz İmam Hüseyin’e karşı ne kadar da cefa ediyorsunuz! Allah Teâlâ’nın iki bin bin (iki milyon) meleğinin (“Tehzib ve Men La Yehzuruhu’l-Fakih” kitabındaki rivayete göre bin bin -yani bir milyon- meleğinin) saçları dağınık ve toz-toprak içerisinde İmam Hüseyin’e (a.s) ağlayarak onu ziyaret ettiğini ve bu konuda asla yorulup gevşeklik göstermediklerini bilmiyor musunuz?

Ey Sudeyr, her Cuma günü beş defa ve her gün bir defa neden Hüseyin’in (a.s) kabrini ziyaret etmiyorsun?”

Ben, “Fedanız olayım; onunla arasında çok uzun bir mesafe var” dedim.

İmam (a.s) bunun üzerine, “Evinin damına çıkarak sağ ve sol tarafına bak. Sonra başını gökyüzüne kaldırarak İmam Hüseyin’in (a.s) kabrine taraf yönelerek şöyle de: اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا اَبا عَبْدِاللهِ، السَّلامُ عَلَيكَ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكاتُهُ”Selam olsun sana ya Eba Abdullah, Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun.” Böyle yapacak olursan senin hakkında hac ve umre ziyareti yazılır.”

Sudeyr diyor ki, “Ben çoğu zaman bu ameli bir ayda yirmiden fazla yaptım.”

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>