HZ. FATIMA (AS) ANNEMİZ BİZİM İÇİN ENDİŞELENMEKTEDİR. ACABA NİÇİN?

188e8f0c-e9e5-48a7-9836-0d8d6d0bbbed

ANNE TERBİYESİNDE NAMAZ

Tüm insanlığın annesi, annelerinde annesi olan Hz. Fatıma (as) da ümmet için çok tedirgindir. Onların hangi çizgide yürümeleri gerektiğine dikkat çekmek ister. Annemiz Hz. Fatıma (as)’yı babası peygamber olan Hz. Muhammed (saa) terbiye etti. Onu da âlemlerin Rabbi yüce Allah terbiye etti. İşte bu ilahi terbiye Hz. Muhammed (saa) üzerinden annemize gelmiş olup, o da bizim için endişelenmektedir. Dikkatimizi bakın neye çekmektedir?

Dünya kadınlarının efendisi Hz. Fatıma (a.s), babası Hz. Muhammed’e (s.a.a) sorar:

“ Babacığım! Namazı önemsemeyen, küçümseyen erkekler ve kadınlar için ne tür bir ceza vardır?”

 Resulullah (saa) Buyurdu ki: “Ey Fatıma! Allah; namazı önemsemeyen, namaz hususunda gevşek davranan erkek ve kadınları, on beş sıkıntıya duçar eder:

Bunların altısı dünyada, üçü ölüm anında, üçü kabirde ve üçü de kabrinden çıktığı kıyamet gününde karşısına çıkar.

 Dünyada karşısına çıkan sıkıntılar şunlardır:

 Her şeyden önce Allah ömründen bereketi kaldırır. Rızkından bereketi kaldırır. Yüzündeki salih insanlara özgü alâmeti siler. İşlediği hiçbir amele mükâfat vermez. Duasını semaya çıkarmaz (kabul etmez). Altıncısı, salihlerin duasında onun payı olmaz.

 Ölüm anında karşısına çıkan sıkıntılar şunlardır:

 Öncelikle alçak bir şekilde ölür. İkincisi, aç ölür. Üçüncüsü, susuz ölür; öyle ki dünyadaki bütün nehirlerin suyu verilse yine de susuzluğu geçmez.

 Kabirde karşısına çıkan sıkıntılar şunlardır:

 Birincisi, Allah, bir meleği onun başına vekil eder; bu melek kabrinde onu sürekli rahatsız eder. İkincisi, kabrini daraltır. Üçüncüsü, kabri karanlık olur.

 Kabrinden çıktığı kıyamet günü karşısına çıkan sıkıntılar ise şunlardır:

 Birincisi, Allah, ona bir melek vekil kılar; bu melek onu yüzükoyun sürükler, bu sırada bütün varlıklar ona bakarlar. İkincisi, çok zor ve şiddetli bir hesaptan geçirilir. Üçüncüsü, Allah ona bakmaz, onu arındırmaz ve ona acı bir azap vardır.” (Sefinetu’l-Bihar, 2/43)

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>