HACCINIZIN KÂMİL OLMASINI İSTİYORSANIZ…

Resim---Kopya

HACCINIZIN KÂMİL OLMASINI İSTİYORSANIZ…

 Hac menasikleri ile bolca Allah’ın şiarları ziyaret edilir. Tüm şiarların çağrısı ortak olmakla beraber bir de hususi çağrıları vardır. Hepsinin ortak çağrısı Tevhid yani tüm insanları “ la ilahe illallah” demeye ve bu düstur üzere yaşamaya çağırır. Hususi çağrılarında ise tevhidin yanı sıra alt başlıkları vardır.

Örneğin Kâbe’nin çağrısı şöyledir. Allah’ın evi olarak kendini atfederek tüm kulları kendine misafirliğe çağırır. Nitekim tüm insanlar Allah’ın yarattığı kullarıdır. Tüm seçilmişleri ve inananları kendi şahsında yüce Allah’a olan misakları hatırlatılır. Kendi etrafında tavaf edilerek sonsuzluğa kadar sadece yüce Allah’ı yücelteceklerine söz verirler.

Örneğin safa ve Merve de yüce Allah’ın şiarlarındandır. Hz. Hacer’in takvası örnek gösterilerek mirasın Hz. Muhammed’e kadar gelen çizgiye de vurgu yapılır. Annemizin Hz. İsmail ile olan teslimiyeti dile getirilir. Ancak bu teslimiyet burada kalmaz. Biryandan çizgiyi gösterirken, diğer yandan tüm inananlara örneklik sunar.

Örneğin Arafat dağı yeryüzünün ilk halifesi olan Hz. Âdem’in yaratılışını anlatır. İnsanlık tarihi boyunca bu halifelik hüccetinin devam ettiğini ve bu hüccetler etrafında toplanarak yüce Allah’ın huzurunda vakfe durmayı gündeme getirir. Halifelik hüccetinin olmadan bu ümmetin düzeninin olmayacağını hatırlatırken onların şahitliği ile yüce Allah’ın huzuruna durulur.

Örneğin Müzdelife ile Allah’ı yücelten zikirlerin hiç kesilmemesi ve yola devam edilmesi önemlidir.

Örneğin Mina ile inananların kendi öz duruşuyla, kimliğini kuşanarak şeytan ve şeytanları nasıl taşlanacağı öğretilir.

Tüm bu öğretiler ile hediyelerle yüce Allah’a yakınlaşmaya çalışılır…

Bunların hepsi ihramlı olarak haram beldede, haram ayda kurallara uygun yapılır. Tüm bunlar yüce Allah’ın, Hz. Muhammed(saa)’e bildirdiği şekilde dile getirilir.

Ancak tüm bunların ötesinde en önemli şiar unutulmamalıdır.

Hani Allah’ın evini ziyaret ederken tüm inananların sorumlusu olmadan mı? Kâbe tüm inananları bir kongre gibi merkeze toplarken bir baş olmadan mı inananları kabul edecek?

 Arafat’ta ilk halifeden başlayarak son hüccet, son vasi olmadan, Hz. İbrahim’in, Hz. Hacer üzerinden Hz. İsmal’den olan Hz. Muhammed’in son mirasçısı olmadan mı?

Mina’da şeytan ve dostlarına meydan okuyan hüccet olmadan mı?

Yani imam Mehdi(as) olmadan hac menasiki yapmayı mı düşüneceksiniz?

Mümkün değil. İmam Mehdi (as) kabul edilmeden hac tam olmaz. İbrahim’in mirası yapılar, hatıralar, emirleri olarak anacaksınız ancak canlı mirasını kabul etmeyecek misiniz?

Diyelim ki siz imam Mehdi (as)’ye inananlardansınız.

Ancak ona itaat ederek, onun çevresinde dimdik duranlardan mısınız?

 İtaat ve sadakat olmadan tavaf, say, vakfe, kurban vs. ibadetlerinizin hepsi sekteye uğrar.

Tâ Kabe’ye varıncaya kadar “ Lebbeyk Allahumme Lebbeyk!..” diyerek telbiye getireceksiniz, yani “ buyurdum Allah’ım, buyurdum” diyeceksiniz, acaba yüce Allah inananlara sormayacak mı?

“ Neden sizden sorumlu tuttuğum o öndere uymadan, darmadağınık bir şekilde huzuruma geldiniz? Kiminiz sizden sorumlu tuttuğum ve bildirdiğim o kimseyi bilmedi, kiminiz onu tanımadı, kiminizde ona uymayı red etti demeyecek mi?

Hac inananların toplanma yeri olduğu halde bir başları olmadan mı?

Bu tezatların aşılması gerekiyor. Bu zamanın sahibi yani sorumlusu son hüccet imam Mehdi(as)’dir. İmam Mehdi(as), inananların arasında Tavaf’ta, Safa ve Merve’de, Arafat’ta, Mina’da…

 O halde bunun farkında olarak şiarları ziyaret etmek gerekir. Elbette aramızda olan en önemli capcanlı şiar da İ İmam Mehdi(as)’dir. Onunla tavaf,  say, vakfe durma ve sunulan tüm sunumlar anlam kazanır. Yani imam Mehdi (as) olmadan, ona inanmadan hac kâmil olmaz. Hacca gidenlere önemli bir hatırlatmadır. Elbette hacca gidemeyenlerin de bunu fark etmesi gerekir.

Aksi takdirde Peygamber’e inanmadan Kur’an’ın kabul edilmesi gibi abes olur. Peygambere inanmadan nasıl namaz kılınmasının, oruç tutulmasının, kurban kesilmesinin, hacca gidilmesinin bir anlamı yoksa imam Mehdi(as)’nin de kabul edilmeden hiçbir kulluk sunumu da tam olarak kâmil olmaz. Çünkü hac gibi tüm ibadetler de imam Mehdi(as) ile tam olarak anlamına kavuşur.

 

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>