FUTRUS VE İMAM HÜSEYİN (AS)

Resim---Kopya

Şeyh Merhum Saduk (r.a) Hz. İmam Cafer Sadık’ın (a.s) şöyle buyurduğunu nakletmiştir:

” Hz. Hüseyin ibn-i Ali (a.s) dünyaya geldiğinde Allah-u Teâlâ Cebrail’i bin melek ile Resululah’ı (s.a.a) tebrik etmek için onun huzuruna inmek üzere görevlendirdi. Cebrail inerken bir denizde bulunan bir adaya uğradı. Orada Arş’ı taşıyan meleklerden biri olan “Futrus” isimli melek bulunuyordu. Bu melek, Allah’ın emrettiği bir işi yapmakta ağır davrandığı için (cezalandırılarak) kanatları Allah tarafından kırılmış ve o adaya atılmıştı. Hz. Hüseyin dünyaya geldiğinde, o melek yedi yüz seneden beri o adada ibadetle meşgul idi. O, Cebrail’e “Nereye gidiyorsun?” diye sordu. Cebrail de “Allah Hz. Muhammed’e (s.a.a) bir nimet vermiştir; ben, Allah Teâlâ ve kendimden taraf onu tebrik etmek için gönderildim.” dedi. O melek “Ey Cebrail, beni de kendinle birlikte götür; belki Muhammed (s.a.a) bana dua eder.” dedi. Cebrail onu da götürdü. Cebrail (a.s) Peygamber’in (s.a.a) yanına varınca ilk önce Allah Teâlâ ve kendisi tarafından o Hazret’i tebrik etti ve sonra Futrus’un durumunu anlattı. Peygamber (s.a.a) buyurdu ki: “Ona söyle ki, kendisini bu yeni bebeğe sürsün ve kendi yerine (Arş’a) dönsün.” Futrus kendisini Hüseyin ibn-i Ali’ye (a.s) sürdükten sonra (uçup) yücelirken şöyle dedi:       

  “Ey Resulallah, bil ki senin ümmetin onu öldürecektir ama ben onun yaptığı iyiliği karşılıksız bırakmayacağım, onun (mezarının) ziyaretine gelen her zâirin haberini  ve ona selam veren her Müslüman’ın selamını mutlaka ona ulaştıracağım. Ona salât gönderen herkesin salâtını ona ileteceğim.”

Bir başka rivayette de nakledilmiştir ki:

“Futrus kendi yerine çıkarken şöyle dedi: “Kim benim gibi olabilir!? Ben Ali ve Fatıma oğlu Hüseyin’in ve ceddi Ahmed-ul Haşim’in serbest bıraktığı kimseyim. Salavatullah-i aleyhim acmein.”

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>