ES-SANİ’

1511599065_love-allah

ES-SANİ’

(ص-ن-ع)Sad- Nun- Ayn harflerinden oluşur. Sanat, Sena bu kelimden türemiştir.

Allah tüm yapılmış şeyleri yapan demektir. Yani yaratılan tüm varlıkların yaratanı, tüm yoktan var edilen şeylerin var edicisidir.

Enbiya süresi/80 ” Ve sizin için ona, zorlu savaşınızda sizi ko­rusun diye, zırh yapma sanatını öğrettik. Buna rağmen siz şükredenler misiniz?”

Hud süresi/16 ” İşte onlar, ahirette kendileri için ateşten başka hiç bir şeyleri olmayan kimselerdir. Dünyada yaptıkları da boşa gitmiştir ve yapmakta oldukları şeyler de (zaten) batıldır.”

Ankebut süresi/45 ”     Sana kitaptan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Muhakkak ki na­maz, çirkin işlerden ve kötülükten alı­koyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.”

Yüce Allah’ın zatı dışında her varlık yaratılandır. Her yaratılmışa ölçü, şekil, misyon veren yüce Allah’ın kendi takdiridir.

Topraktan renk renk çiçekler , çeşit çeşit madenler, her tatta meyveler çıkaran….

Denizlerden çeşit çeşit ürünler veren, içinde çok çeşitli hayatlar saklayan…

Semalarda çeşit çeşit kuşları uçurtan, bulutları yürüten, yıldızlar ile süsleyen…

Yeryüzünde çeşit insanları var eden, onların her birine ayrı bir özellik, kimlik ve benlik veren…

İnsanların hizmetine çeşit çeşit hayvanları görevlendiren…

Her varlığın sanatkârı yüce Allah’tır. Sadece şekil veren değil, onlara hayat, ilim, hüküm, hidayet, sevgi, düşünme, hissetme ve her bir şeyi de vererek sanatının büyüklüğünü de gösteren yüce Allah’tır.

Neml süresi/ 88  “Sen dağları görürsün de, yerinde durur sanırsın. Oysa onlar bulutun yürümesi gibi yürümektedirler. Bu, her şeyi sapasağlam yapan Allah’ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır.”

Rabb’imiz yeryüzünün hal dili ile bunu ispatlarken, diğer yandan da anlamayan kullar için şeri delillerle de anlatmıştır.

Hz. Nuh (as)’un gemisi gibi…

Hud süresi/37-38 “Bizim gözetimimiz altında ve vahyimize göre gemiyi yap. Zulüm yapanlar hakkında da bana bir şey söyleme. Çünkü onlar kesinlikle suda boğulacaklardır.  Gemiyi yapıyordu, kavminden bazı ileri gelen gruplar, onun yanından gelip geçtikçe, onunla alay ediyorlardı. Nuh dedi ki: “Bizimle eğleniyorsunuz, biz de sizinle tıpkı bizimle eğlendiğiniz gibi alay edip eğleneceğiz.”  

Hz. Davut (as)’a demiri öğrettiği gibi…

Enbiya süresi/ 80 “ Ona, sizi savaşta korumak için zırh yapma sanatını öğrettik, artık şükreder misiniz?”

Hz. Musa döneminde sihirbazlar bu sanatkârı fark etmişlerdi.

Taha süresi/69 -70 “Sağ elindekini atıver, o, onların yaptıklarını yutar. Çünkü onların yaptıkları ancak bir büyücü tuzağıdır. Büyücü ise, her nerede olursa olsun başarıya ulaşamaz. Sonunda bütün sihirbazlar secdeye kapandılar, “Musa ile Harun’un Rabbine iman ettik” dediler.”

Ama sihirbazlar gibi gerçeği görmeyip, yalan ve batıl şeylerle kendilerini kandıranlarda vardı. Kendi sanatlarına güvenerek, yüce Allah’tan yüz çevirenler de vardı.

Şuara süresi/128 -129 “Siz her tepeye bir alâmet bina edip eğlenir durur musunuz?  Temelli kalacağınızı umarak sağlam yapılar mı edinirsiniz?”

Lakin yüce Allah herkesin niyetini ve ne yaptığını bilir.

Ankebut süresi/ 45 “ Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.”

Yüce Allah’ı tanımak istemeyenler, kendilerine göre bir dünya imar ederler. Bu imarlar üzerine heba olan hayatlar…

Hâlbuki şeytani ve tağuti hayatlar haram idi. Hiçbir kul kendine göre hayat imar edemezdi. İşte tüm sorunlar hak olan sanatkârı görmemekten kaynaklanıyordu.

Hâlbuki her varlık varlığının tüm boyutlarıyla beraber yüce Allah’ın sanatı idi. Bunu tasdik etmek, nankör olmayan her kulun görevi idi.

Yüce Allah’ın her isminin yanı sıra Es-Sani’ olduğuna iman ettik.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>