ÇOCUKLARIMIZ İSLAM GEMİSİNDE Mİ?

Resim---Kopya---Kopya-(4)-

 ÇOCUKLARIMIZ İSLAM GEMİSİNDE Mİ?

Kur’an’ı Kerim’de en çok anlatılan peygamber kıssalarından biri de Hz. Nuh (a.s)’ın kıssasıdır. Hz. Nuh, peygamber olarak gönderildiği kavmi yıllarca Allah’a iman etmeye, kendisinin peygamber olarak gönderildiğine ve ahiret gününe iman etmeye kısaca İslam’a davet etti ”Ben sizin için apaçık bir uyarıcıyım Allah’tan başkasına kulluk etmeyin. Doğrusu ben hakkınızda can yakıcı bir günün azabından korkuyorum” (Hud suresi 25-26)

Hz. Nuh’un onca çaba ve gayretine rağmen ona çok az kişi iman etti. İman etmeyenler arasında karısı ve oğlu da vardı. Hud suresinde baba ve oğul arasında geçen insanın canını yakan bir konuşma geçer. Rabbimiz bize şöyle bildirir. ”Yavrucuğum! Gel bizimle birlikte bin gemiye, inkâra gömülüp gidenlerle birlikte olma. Oğlu, ben bir dağa kaçıp sığınacağım, o beni sulardan korur dedi.  Nuh “bugün Allah’ın belasından onun rahmet ettikleri hariç, kimse için kaçıp kurtulma ümidi yok” diye seslendi. Derken aralarına dalga girdi. Artık o da boğulanlardan biriydi” ( Hud suresi 42-43)

Hz. Nuh’un Allah’ın emriyle yaptığı gemi İslam’ı temsil ediyordu. İslam’ın sembolüydü ona binen kurtulacak, binmeyen helak olacaktı.

Hz. Nuh kıssasında ders almamız gereken o kadar şey var ki… Hz Nuh ‘ un bir baba olarak yaşadıklarını şu andaki müslüman aileler de yaşıyor. Bakıyorsun anne baba Allah rızası için yaşamaya çalışıyor. Bu uğurda bütün gayretini sarf ediyor. Fakat çocuklar farklı kulvarlarda yol alıyor. Anne- baba çocuklarını İslam gemisine almaya çalışıyor. Çocuklar farklı sularda boğuluyor. Yüreğimiz yanıyor. İçimiz acıyor. Çocuklarımızın hali içler acısı. En basit bir örnek verecek olsam, bakıyorsun anne gayet tesettürlü yanındaki kızı son derece tesettürsüz.

Çocuklarımız, zamanın pis sularında boğuluyor. Kimi internet bataklığında, kimi arkadaş bataklığında, kimi dizilerdeki akıntıya kapılmış, kimi modernizmin, alışveriş çılgınlığının pençesinde.

Bizler belki islamı çocuklarımıza iyi anlatamadık, belki yumuşak bir dille değil de emreden bir tarz takındık, belki çocuklarımızın seviyesine inemedik, belki arkadaş çevrelerinden önce anne babayı örnek alacaklarını düşünüp rahat davrandık, belki islami bir eğitim modeli uygulayamadık. vs.vs

Zaman geçiyor ve her geçen gün ölüme biraz daha yaklaşıyoruz. Zararın neresinden dönersek kârdır kuralıyla bir an önce çocuklarımızı İslam gemisine almaya çalışmalıyız. Küfrün sularında boğulmalarına engel olmalıyız. Ve helak olanlardan değil de kurtuluşa kavuşanlardan olmalıyız. Rabb’im yardımcımız olsun…

NESLİHAN POLAT

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>