BUGÜN “HEMŞİRELER GÜNÜ” VE HZ. ZEYNEP (SA)

Resim---Kopya---Kopya-(3)

BUGÜN “HEMŞİRELER GÜNÜ” VE HZ. ZEYNEP (SA)

Türkiye’de  tüm hemşirelere Florance Nightingale (1820-1910) model gösterilerek onun doğum günü olan 12 Mayıs “ Hemşireler Günü” olarak kabul edilmiştir.

Tarih boyunca bana ve benim gibi düşünenlere bu durum garip gelmiştir. Örneğimiz bize çok yabancıdır.

 Her yönümüz batıya döndüğü gibi, globalleşen fitne odakları buraya da el atmıştır. Zengin olan tarihimize ve önderlerimize rağmen bize kendi modellerimiz yerine “ Model Hemşire” olarak kendilerini dayatmışlardır. Ve bu model dayatması hiç sorgulanmadan yemin törenlerine kadar getirtilmiştir.

Oysaki bizim hayat felsefemiz “ İslam” üzerinedir. Ve biz Müslüman kimliği taşıyarak her zaman kendi önderlerimizi “Rol Model” olarak almalıyız. Kendi günlerimizi ve gündemlerimizi kendimiz oluşturmamız gerekmektedir. İnancımızı ve duygularımızı bir kenara koyup hayatımızı çelişkiler yumağına dönüştüremeyiz. Mesleğimiz hayatımızın büyük bir sürecini kapsamaktadır. Ve bu mesleğimizi yaparken kendimizi özdeşleştirdiğimiz modellerimiz olmalıdır.

Hayat felsefesi “İslam” olan birisi için Florance Nightingale bir model olamaz. Gözlerimiz bir yüzyıl öncesini görme yerine bin asırlara dönüp baksın. Kendi tarihimizde model olacak o kadar çok örneklerimiz var ki…

Zorla kabul gördürülmeye çalışan zihniyet ihracatını kabul edemeyiz.

 Bizim mesleğimiz aklını, kalbini, ruhunu, duygularını, yeteneğini ve hatta inandığı değerlerini bile devreye koyarak insanlara ulaşmayı gerektirmektedir. Bu yüzden benlik parçalanmadan insanların yara almış beden ve ruhlarına dokunulabilir.  

Doğrusu yaşanılan bu tezadı düzeltmek, önemli bir soruna merhem oldu. Hemşirelerin ve ebelerin gözleri ve gönülleri bundan gayrı rahatlıkla modeline bakabilecek. Artık gözler Hz. Zeynep (s.a)’te olacak.

Çünkü bazı islam ülkelerinde bundan sonra Hz. Zeynep (s.a) modelliliğinde “ Hemşireler günü” kutlanacaktır. Cemaziyyel evvel ayı 5. Günü Hz. Zeynep’in doğum günü “ Hemşireler günü” olarak kabul edilmiştir.

Hemşirenin rolü; beden ve ruh sağlığının bütünlüğünün korunmasını sağlamaktır. Beden ve ruh sağlığını yitirenlere, yeniden sağlığına kavuşması için bütün tedbirleri almaktır.

Hz. Zeynep (s.a) izlediği hayat felsefesi ve tarihsel rolü ile bunu ispatlamıştır. O tarihin en acı faciası olan Kerbelâ’nın yaralarını sarandır.

Ümmetin kalbinde derin bir gedik açılmış, hayat damarları durmuş, nefes almayı unutan bu insanlara kalp mesajı yapan, ciğerlerini yeniden solutandır. Tüm amacı ümmetin dolayısıyla tüm insanlığın yeniden hayat bulmasıdır. Her türlü acı ve kedere rağmen kişisel sıkıntılarını bir kenara bırakıp, ölüm sekeratı sürecinde olan bu ümmeti hayata döndürmeye çalışandır.

Yara almak sadece bedene özgü değildir. Ruhlar da yara alabilir. Hem bedenen hem de ruhen yaralanmış bu kişilere rahmet elini uzatandır.

Bedenen yaralanan kendi taraftarıdır. Ruhen yaralı olanda muhalif taraftır. Nefsin çağrımlarını duymadan kendi ve muhalif taraftarları ayırt etmeksizin herkesi tedaviye davet edendir. Zeynep’i Kübra ruhları yeniden hayata döndürendir. O insanlara yaşamanın amacını ve değerini yeniden hatırlatandır.

Bu yüzden o tüm hemşirelere örnektir. Tüm hemşireler içine sindirerek hak misyonda duran bu modele dönüp bakmalıdır. Onu model almalıdır. Ve bu model için Rabbine hamd etmelidir.

Çünkü örneği çok özeldir. Rabb’in tarafından seçilmiş olması, özel olan bu mesleği daha da özel kılmaktadır. Hemşirelik mesleğini kutsatır. Bu yüzden hemşireler kendilerini çok çok özel görmelidirler. Çünkü önlerinde çok çok özel bir model durmaktadır. İstenen; bir Zeynep’in binlerce Zeynep’e dönüşmesidir. Sahalarda binlerce Zeyneplerin olmasıdır.

İşte 5. Cemaziyel evvel;  Hz. Zeynep (s.a.)’in doğum günü, inananlar dünyasında “ Dünya hemşireler günü” dür.

Doğrusu böyle nazik ve özel bir jesti tüm hemşirelere atfeden ve destek veren kişi ve topluluklara buradan, tüm hemşireler adına teşekkürü bir borç biliyoruz. Tüm hemşireleri bir çıkmazdan kurtararak onurlandırdılar. Çünkü bizler çok iyi biliyoruz. Örneğin özelliği ve güzelliği, kopyalarını da özel ve güzel kılar.

 O özellikten ve güzellikten örnek alan tüm ebelere ve hemşirelere ve önünde duran Zeynep’i Kübra(s.a)’ya selam olsun.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Mail adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. * işaretli alanların doldurulması zorunldur.

Yorum yaparken aşağıdaki HTML taglarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>